W jakich miejscach kask jest niezbędny?
Kaski wspinaczkowe bardzo często ratują zdrowie – jednym z miejsc, gdzie są one bezwzględnie potrzebne, są naturalne warunki wspinaczkowe. Mowa tu więc o skałkach, górach, wszędzie tam, gdzie masz do czynienia z naturalnym terenem.
Największym zagrożeniem w takich miejscach są osuwające się i spadające na głowę kamienie – prawdopodobnie choćby nie zdążysz zauważyć, iż takowy leci w Twoim kierunku. Kask uchroni Cię przed uderzeniem w głowę, co w przypadku dużych odłamków mogłoby wyrządzić poważne szkody.
Jeżeli zaś wspinasz się na drogach wielowyciągowych czy w górach, kask może ochronić Cię przed uderzeniem głową w ścianę, o ile zdarzy Ci się zjeżdżać na linie albo asekurować w dole stanowiska.
Wspinaczka sportowa i bouldering – kask czy bez kasku?
Przy wspinaczce sportowej także zachodzi ryzyko uderzenia się o ścianę, szczególnie przy niskich przelotach i zwłaszcza wtedy, gdy istnieje szansa uderzenia się głową o skałę tuż nad ziemią.
Z reguły na halach ze ściankami czy boulderami kasków nie widać, bo ze sztucznych nawierzchni nic nie odpada. Niektóre osoby, jak np. dzieci czy osoby trenujące wiedzące o potencjalnym ryzyku kolizji, potrzebują jednak kasków również tam.
Być może nie są niezbędne, ale dlaczego by nie skorzystać wszędzie tam, gdzie – choć małe – pojawia się ryzyko upadku? Kask tak naprawdę w niczym nie przeszkadza, a konsekwencje uderzeń często bywają nieciekawe w skutkach.
Kiedy bowiem zdarzy Ci się spaść z chwytów albo boulderów, pianka, którą są wyłożone podłogi, nie zawsze dobrze zamortyzuje wstrząsy. Kask doda Ci bezpieczeństwa i jeszcze bardziej zminimalizuje ryzyko potłuczenia się.
Jak wybrać dobry kask wspinaczkowy?
Wśród kasków znajdziesz wiele różnych rodzajów i wszystkie mają zarówno zalety, jak i wady. Kaski piankowe są lekkie, doskonale wentylowane, nadają się doskonale na wielowyciągi, ale niekoniecznie wytrzymają regularne uderzenia odłamków skalnych.
Z kolei sztywne, grube skorupy z ABS będą nieco cięższe i mniej wygodne, ale doskonale przyjmą kamienie spadające na głowę i uchronią Cię przed uderzeniem się tyłem głowy o skały. Znajdziesz także kaski hybrydowe, łączące zalety obu powyższych typów.
Dobry kask to taki, który możesz regulować jedną ręką, dobrze wentylowany, lekki i dopasowany do Twojej głowy – nie może ani Cię uciskać, ani latać. Pamiętaj, iż choćby o ile nie widać pęknięć na kasku, ale przydarzył Ci się upadek albo uderzenie kamieniem w głowę, musisz wymienić sprzęt na nowy. Mikropęknięć nie widać gołym okiem, ale mogą one zaważyć na dalszej skuteczności kasku.
Dobrze jest także wymieniać sprzęt co kilka lat ze względu na naturalne zużycie i rozprężanie się materiałów. Nie oszczędzaj na sprzęcie, który ratuje Cię przed kontuzjami!