Pełne pustostanów oraz wyludniające się – tak dla wielu osób przedstawia się w tej chwili obraz ścisłego śródmieścia Kielc. Urząd miasta chce jednak zmienić ten stan rzeczy. W planach jest m.in. wprowadzenie komunikacji miejskiej na śródmiejskie ulice oraz remont jednego z najbrzydszych budynków w Polsce. Nie obejdzie się także bez dalszej redukcji miejsc parkingowych.
Łukasz Syska, zastępca prezydenta Kielc wyjaśnia, iż ożywienie śródmieścia miasta wymaga przeprowadzenia wcześniejszej analizy ruchu samochodowego oraz istniejących i możliwych do utworzenia miejsc parkingowych. Nie wyklucza przy tym, iż część z tych, które są w tej chwili dostępne zniknie.
– Pamiętajmy, iż każda inwestycja miejska wiąże się z ich redukcją. Wynika to z przepisów. Wiele z nich jest wyznaczonych niezgodne z aktualnymi przepisami, ponieważ utworzono je zgodnie z zasadami sprzed kilku lub kilkunastu lat. w tej chwili wyznaczanie tak krótkich i wąskich miejsc postojowych jest niezgodne z prawem – tłumaczy.
W zwiększeniu ruchu w centrum miasta ma pomóc także wprowadzenie na śródmiejskiej ulice komunikacji publicznej. Zastępca Agaty Wojdy dodaje, iż miasto chce zakupić w tym celu autobusy elektryczne. Samochody o gabarytach podobnych do tych jeżdżących na linii nr 0 mają kursować m.in. na ul. Czerwonego Krzyża, czy Kościuszki. Wykluczone jest jednak wprowadzenie ich na Rynek.
– Musimy zaplanować jak najwięcej takich linii, aby umożliwić pasażerom dojechanie jak najbliżej śródmieścia. To z kolei przełoży się na większą liczbę klientów lokalnych biznesów. Oczywiście byłoby to związane z wytyczaniem nowych zatok autobusowych. To z kolei niestety będzie wymuszało ograniczanie liczby istniejących miejsc postojowych. Jednak coś za coś. Dzięki temu będziemy mogli wprowadzić na te ulice autobus, który dowiedzie kilkadziesiąt, a nie kilka osób w to samo miejsce – wskazuje wiceprezydent.
W planach jest również wykorzystanie pustostanu przy ul. Leśnej, który w przeszłości należał do Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Magistrat chce utworzyć w nim tzw. generatory ruchu pieszego. Mowa o punktach usługowo-handlowych mających być, głównie dla młodych ludzi, alternatywą dla przestrzeni gastronomicznych w galeriach handlowych.
– Jeszcze w tym roku chcemy przystąpić do opracowania koncepcji rewitalizacji infrastrukturalnej i społecznej tego obszaru. Aby utworzyć tu lokale spełniające funkcje konsumpcyjne, rozrywkowe, rekreacyjne, ale może to być także handel produktami rzemieślniczymi czy wysokiej jakości żywnością organiczną produkowaną w regionie. Większa liczba osób w tym miejscu sama w sobie będzie wiązała się z ożywieniem całego śródmieścia – ocenia Łukasz Syska.
Pobliski pustostan będący w przeszłości siedzibą Biura Wystaw Artystycznych również czekają zmiany. Zastępca Agaty Wojdy wskazuje, iż podziemia obiektu są objęte ochroną konserwatora zabytków. Z kolei część naziemna może być wyburzona. Łukasz Syska jest zdania, iż w piwnicach mogłyby powstać lokale gastronomiczne, a w zmodernizowanej lub wybudowanej od nowa części naziemnej zarządzana przez Kielecki Park Technologiczny przestrzeń coworkingowa, czyli otwarte biura pod wynajem.
– Nie chodzi, aby tworzyć nowe lokale pod inkubowanie firm, ale by była to przestrzeń, w której można swobodnie wynająć biurko oraz dostęp do internetu przez kilka godzin. Dla wielu osób, które nie mają własnych stałych siedzib, taka przestrzeń jest bardzo wygodna podczas przemieszczania się w trakcie dnia lub do spotkań z klientami – stwierdza.
Ratusz dostrzega także potrzebę zaktywizowania przestrzeni na ul. Sienkiewicza, a dokładnie kamienicy pod numerem 73, w pobliżu podziemnego przejścia pod dworcem kolejowym, która w swoim czasie została określona mianem jednego z najbrzydszych budynków miejskich w Polsce. Tu także mają być zlokalizowane punkty usługowe i handlowe.
Łukasz Syska dodaje, iż miasto podjęło działania w celu uregulowania stanu prawnego tego budynku. Dalszym krokiem będzie pozyskanie pieniędzy na jego termomodernizację lub znalezienie prywatnego inwestora zainteresowanego modernizacją całej kamienicy. To z kolei byłoby połączone z budowę pasażu między ul. Panoramiczną i Sienkiewicza, wzdłuż ogrodzenia hotelu Łysogóry. Obszar ten w tej chwili pełni funkcję parkingu.