Jedną z największych korzyści wynikających z wynajmu maszyn są oszczędności. Zakup specjalistycznego sprzętu wiąże się z dużymi kosztami, które mogą sięgać dziesiątek, a choćby setek tysięcy złotych. Wypożyczalnie sprzętu budowlanego pozwalają uniknąć tych wydatków, co jest szczególnie atrakcyjne dla małych firm czy osób prywatnych.
Wynajem maszyn sprawia również, iż nie trzeba się przejmować kwestiami związanymi z magazynowaniem urządzeń czy ich serwisowaniem. Po zakończeniu prac sprzęt jest zwracany do wypożyczalni, która zajmuje się ich przeglądem i ewentualną naprawą.
Kolejną zaletą jest dostępność sprzętu – w przypadku pilnych projektów można w krótkim czasie wynająć potrzebne urządzenia bez konieczności długiego oczekiwania na dostawę lub formalności związane z ich zakupem. Idealnym tego potwierdzeniem jest wypożyczalnia sprzętu budowlanego Renta, która działa na terenie całego kraju. Korzystając z jej usług, można zyskać dostęp do nowoczesnych urządzeń przyspieszających przebieg prac budowlanych - bez względu na to, czy są one realizowane na północy, czy na południu kraju.
Z jakimi wadami może się wiązać wypożyczanie sprzętu budowlanego?
Choć korzystanie z wypożyczalni sprzętu budowlanego ma wiele zalet, warto również pamiętać, iż to rozwiązanie ma także pewne wady. Jedną z nich jest to, iż wynajem urządzeń na okres kilku miesięcy może przekroczyć cenę ich zakupu. Z tego względu rozwiązanie to jest najkorzystniejsze przede wszystkim w przypadku krótkotrwałych projektów, podczas których wypożyczony sprzęt będzie użytkowany przez kilka dni lub maksymalnie 2-3 tygodnie.
Innym problemem może być ograniczona dostępność maszyn. Popularne urządzenia, stosowane przy wznoszeniu czy wykańczaniu budynków, najczęściej bywają zarezerwowane na wiele tygodni. Planując prace z ich użyciem, należy zarezerwować je w wypożyczalni z odpowiednim wyprzedzeniem.
W jakich przypadkach wypożyczenie sprzętu budowlanego się opłaca?
Wynajem maszyn budowlanych najlepiej sprawdza się w przypadku firm, które korzystają z nich sporadycznie lub przy realizacji mniejszych zleceń. W takim przypadku zakup sprzętu byłby dla przedsiębiorstw zbyt dużym obciążeniem finansowym, często przewyższającym choćby wartość samego projektu.
Wypożyczenie sprzętu budowlanego to także idealne rozwiązanie w przypadku osób prywatnych planujących samodzielnie przeprowadzić remont domu czy mieszkania lub na przykład zbudować taras. Dzięki wynajmowi urządzeń takich jak szlifierki do betonu czy betoniarki, które będą im potrzebne jednorazowo, nie muszą ponosić kosztów związanych z zakupem.
3 elementy, które wpływają na opłacalność wynajmu sprzętu budowlanego
Na to, czy korzystanie z usług wypożyczalni sprzętu budowlanego jest opłacalne, wpływają 3 najważniejsze czynniki. Pierwszym z nich jest odległość punktu wynajmu od miejsca realizowania projektu, która wpływa na koszt transportu urządzeń.
Drugim czynnikiem jest skala przeprowadzanych prac budowlanych, a co za tym idzie liczba stosowanego przy nich sprzętu. Skorzystanie z oferty wypożyczalni w przypadku dużych inwestycji, w trakcie których używane są różnorodne urządzenia, jest korzystniejsze niż zakup ich pełnej gamy na własną rękę.
Ostatnim elementem, który wpływa na opłacalność jest częstotliwość użytkowania wynajmowanych maszyn. Im częściej są one używane, tym ich wynajem w dłuższej perspektywie czasu jest mniej korzystny finansowo.
Korzystanie z usług wynajmu, jakie oferują wypożyczalnie sprzętu budowlanego, to rozwiązanie, które w wielu przypadkach może być korzystne. Jest idealne dla osób lub firm realizujących krótkoterminowe prace, które nie chcą ponosić kosztów zakupu i utrzymania maszyn. Przed wynajęciem sprzętu warto jednak zawsze dokładnie oszacować związane z tym koszty i porównać je z jego ceną na rynku — tylko w ten sposób można upewnić się, iż będzie on opłacalnym wyborem.