Czyszczenie DPF — informacje w pigułce

1 tydzień temu

Posiadacz samochodu z silnikiem Diesel powinien zdawać sobie sprawę z istnienia filtra cząstek stałych i faktu zbierania się w nim zanieczyszczeń. Czym może skutkować zapchanie filtra DPF? Jakie są sposoby jego regeneracji, a kiedy lepiej sprawdzi się profesjonalne czyszczenie w warsztacie? Z poniższego artykułu dowiesz się wszystkiego o filtrze DPF i jego działaniu!

Skąd biorą się zanieczyszczenia w filtrze DPF?

Filtr cząstek stałych (DPF, z ang. Diesel Particulate Filter) odpowiada za redukowanie emisji szkodliwych cząstek powstających w procesie spalania paliwa, w tym na przykład sadzy. To najważniejszy element układu wydechowego w silnikach wysokoprężnych, dlatego należy dbać o jego stan. Warto pamiętać, iż podczas jazdy filtr zatrzymuje zanieczyszczenia, co w dłuższej perspektywie może prowadzić do jego zatkania. Czym może ono grozić? Najczęstszym skutkiem jest zatarcie silnika, do którego dochodzi, ponieważ przez zanieczyszczenia spaliny nie mogą wydostać się na zewnątrz. Wpływa to na konieczność zużycia większej ilości oleju napędowego.

Aby uniknąć przykrych konsekwencji zatkania się filtra DPF, należy odpowiednio o niego dbać. W jaki sposób?

Regeneracja filtra DPF jako sposób oczyszczania

Regeneracja filtra DPF to proces czyszczenia zalegających w nim zanieczyszczeń. Wyróżniamy dwa rodzaje regeneracji: pasywną i aktywną. Regeneracja pasywna zachodzi w sposób naturalny, gdy jeździmy z wysoką prędkością, a temperatura spalin sięga powyżej 350-400 stopni – wówczas zalegająca na filtrze sadza wypala się samoistnie. W przypadku regeneracji aktywnej, system sterowania silnikiem uruchamia dodatkowe procesy, aby podnieść temperaturę i wypalić nagromadzoną sadzę. Stosowana jest m.in. podczas jazdy miejskiej, gdy temperatura spalin jest stosunkowo niska.

Warto jednak pamiętać, iż wymienione metody nie zawsze muszą przynosić oczekiwane rezultaty. Czasami konieczna jest pomoc specjalisty!

Czyszczenie DPF u mechanika samochodowego

Gdy zauważyłeś spadek mocy silnika i zwiększone zużycie paliwa, mogą być to oznaki zapchanego filtra DPF. Jednoznacznym sygnałem będzie pojawienie się na desce rozdzielczej kontrolki DPF. W takim przypadku konieczne jest udanie się do mechanika samochodowego w celu przeprowadzenia profesjonalnego czyszczenia DPF. Może się ono odbywać na kilka sposobów, m.in. poprzez wprowadzenie do filtra środków chemicznych, z wykorzystaniem wody pod wysokim ciśnieniem, obróbki w piecu w wysokiej temperaturze, czy fal ultradźwiękowych.

Czyszczenie umożliwi przywrócenie pełnej sprawności filtra, dzięki czemu unikniesz konieczności wymiany tego elementu na nowy, co wiąże się z wysokimi kosztami!

Komu zlecić czyszczenie DPF?

Jeżeli w Twoim samochodzie dojdzie do zapchania filtra DFP, koniecznie powierz zadanie jego czyszczenia profesjonalistom. o ile szukasz sprawdzonego warsztatu zajmującego się czyszczeniem DPF blisko Wałbrzycha, zgłoś się do serwisu CAR-UP. Serwis ten oferuje kompleksowe usługi najwyższej jakości, świadczone przez prawdziwych motoryzacyjnych znawców. gwałtownie i sprawnie wykonają czyszczenie filtra DPF, abyś mógł cieszyć się w pełni sprawnym pojazdem!

Artykuł sponsorowany

Idź do oryginalnego materiału