Dąbrowska Maryja wyglądała inaczej. Sensacyjne odkrycie podczas konserwacji obrazu

3 godzin temu
Zdjęcie: Maryja


Mieszkańcy Dąbrowy Tarnowskiej przecierają oczy ze zdumienia. Od wieków przyzwyczajeni byli do wizerunku Matki Bożej w starym, drewnianym kościele Wszystkich Świętych. Po konserwacji Maryja wygląda inaczej. Okazało się także, iż obraz jest o 300 lat starszy niż sądzono.

Sensacyjnego odkrycia dokonano podczas prac konserwatorskich. Mówił o tym w Pulsie Regionu ks. Stanisław Cyran proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej. Dotychczasowy obraz był datowany na koniec XVIII wieku, ale okazało się, iż nie jest to pierwotny wizerunek. Obraz odkryty w czasie prac jest zupełnie inny mówi ks. Stanisław Cyran.

– Odkryte zostało renesansowe malowidło będące częścią wybitnego dzieła krakowskiej sztuki cechowej. Pierwotny obraz, stanowiący być może środkową część malowanego tryptyku powstał ok. 1515 roku. Badania pokazują, iż była to praca dobrze wykształconego krakowskiego mistrza poważnego warsztatu cechowego. Świadczy o tym fakt, iż mistrz dysponował sporą gamą pigmentów, złota i srebra płatkowego a także odpowiednimi narzędziami.

Pierwotny obraz to fragment większej kompozycji, która przedstawiała stojącą Matkę Bożą z Panem Jezusem, a Maryi towarzyszyło dwóch aniołów, którzy trzymali koronę nad Jej głową. Obraz został pomniejszony, obcięto go ze wszystkich stron i został przemalowany. Teraz wrócił do swego pierwotnego wizerunku.

– W przedstawieniu postaci Maryi i Jezusa wykorzystano szereg elementów symbolicznych, w tym takich przedmiotów jak korale, jabłko, winogrono, przejrzysta szata Dzieciątka Jezus, szlachetne kamienie. Użyte kolory: błękit, złoto, czerwień mają swoje przesłanie. Przedstawienie relacji między Jezusem i Maryją, zwłaszcza eksponowanie powiązań rąk i stóp Matki i Syna z tym także wiąże się konkretne przesłanie. Są to rzeczy fascynujące nie tylko dla historyka sztuki.

Proboszcz dąbrowskiej parafii mówi, iż wierni z ciekawością odwiedzają stary kościół, by zobaczyć zmiany.

– Dla wszystkich na początku było to zdumienie, może choćby wstrząs. Rzecz jasna, iż choćby najstarsi parafianie nie pamiętają wersji pierwotnej. Całe pokolenia były przyzwyczajone to tej nowszej wersji i wychowane na tym wizerunku dotychczasowym. Oblicze Maryi też było urzekające. Ta zmiana jest szokująca, to naturalne, iż taka zmiana wymaga czasu, żeby wierni przyzwyczaili się do nowej kompozycji. W odczuciu wielu parafian ta pierwotna, odkryta kompozycja jest o wiele dostojniejsza i szlachetniejsza.

W sobotę 8 lutego w Dąbrowie Tarnowskiej odbędzie się konferencja naukowa poświęcona pracom konserwatorskim. Poprowadzi ją ks. dr hab. Jan Bartoszek. O 14.00 w starym kościele będzie prezentacja obrazu wraz z przeprowadzonymi pracami, a o 15.00 w auli domu katechetycznego rozpocznie się konferencja. O badaniach i fenomenie prac opowiedzą dr hab. Paweł Pencakowski, prof. ASP w Krakowie i konserwatorki: Ewelina Dziubińska – Rusek i Monika Miętus -Ziomek. Patronat sprawuje radio RDN Małopolska.

Poświęcenie obrazu i odnowionego ołtarza zaplanowano na 9 lutego. W planach jest także przyozdobienie wizerunku złotymi koronami.

Program konferencji TUTAJ

Posłuchaj wywiadu z księdzem Stanisławem Cyranem

Idź do oryginalnego materiału