Zastanawiasz się, jaki materiał wykończeniowy na dach wybrać? Na rynku dostępnych jest wiele opcji, jedną z nich jest dachówka ceramiczna. To popularny wybór. Jest ceniona za wytrzymałość i naturalny wygląd. Kiedy najlepiej się na nią zdecydować? Jakie korzyści przynosi jej zastosowanie?
Dachówka ceramiczna – kiedy ją wybrać
Wybór tego materiału może być doskonałym rozwiązaniem w wielu sytuacjach. Oto kilka konkretnych przypadków, kiedy warto się na nią zdecydować:
- Tradycyjny styl – Twój dom ma tradycyjny styl, a może choćby rustykalny? Ceramiczne dachówki świetnie komponują się z takimi bryłami. Dodają im klasy i ciepła.
- Warunki atmosferyczne – Dachówka ceramiczna doskonale izoluje zarówno przed ciepłem, jak i przed zimnem. Dlatego sprawdzi się w polskim klimacie.
- Ekologia – Dachówka ceramiczna powstaje z naturalnych surowców i możesz ją poddać recyklingowi.
- Izolacja termiczna – Struktura dachówki ceramicznej zapewnia ciepło zimą oraz brak nagrzewania się budynku latem.
- Długowieczność – Planujesz dom na lata? Materiał ten jest trwały, oraz nie wymaga praktycznie żadnej konserwacji.
Ceny dachówek ceramicznych w Polsce
Dachówka ceramiczna cena zależy od jakości i adekwatności. Wiele zależy też od tego, jak dachówki są produkowane oraz od decyzji lokalnych dystrybutorów.
Najprostsze modele są najtańsze. Za takie dachówki zapłacisz od około 3 złote za sztukę. Mimo iż niedrogie odznaczają się estetycznym wyglądem i są funkcjonalne. o ile zdecydujesz się na bardziej zaawansowane modele, takie jak na przykład pokryte dodatkowymi powłokami, cena wzrasta. Takie dachówki kosztują kilkanaście złotych za sztukę. W przypadku dużych projektów cena podawana jest w odniesieniu do metra kwadratowego. zwykle mieści się ona w przedziale od 100 do 200 złotych za 1 metr kwadratowy.
Alternatywy dla dachówki ceramicznej
Jeżeli, z jakichś względów nie odpowiada Ci dachówka ceramiczna, możesz zdecydować się na alternatywne rozwiązanie. Oto kilka popularnych opcji, które warto rozważyć:
- Dachówka cementowa – Dobrze sprawdza się w miejscach narażonych na silne wiatry czy intensywne opady. Dostępna w różnych kolorach i kształtach. zwykle tańsza niż dachówka ceramiczna, ale cięższa, co może wymagać wzmocnienia konstrukcji dachowej.
- Blachodachówka – Lekka i stosunkowo łatwa w montażu. Może imitować inne materiały jak np. dachówkę ceramiczną. Odporna na korozję, dostępna w wielu kolorach.
- Gonty bitumiczne – Elastyczne i łatwe do zainstalowania. Dobrze izolują dźwięki zewnętrzne. Oferują atrakcyjny stosunek jakości do ceny.
- Dachówka betonowa – Bardzo trwała i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Oferuje szeroką paletę opcji kolorystycznych i tekstur. Może być cięższa, podobnie jak dachówka cementowa.
- Papa termozgrzewalna – Najczęściej stosowana na płaskich dachach. Skutecznie zabezpiecza przed wodą. Wymaga stosunkowo niskich kosztów instalacji.
Teraz już wiesz, kiedy warto wybrać dachówkę ceramiczną. Orientujesz się też w kosztach związanych z taką inwestycją. Bez problemu powinieneś sobie teraz poradzić z wyborem pokrycia dla dachu Twojego domu.