Darmowy pobyt w sanatorium. Komu przysługuje?

4 godzin temu
Standardowy pobyt w sanatorium trwa od 21 do 28 dni i może być realizowany nie częściej niż raz na 18 miesięcy. (Fot. Pixabay)

W Polsce korzystanie z sanatorium w określonych przypadkach jest bezpłatne, istnieją jednak warunki, których złamanie prowadzi do konieczności zwrotu kosztów leczenia do NFZ. Pacjenci, którzy opuszczą ośrodek przed czasem bez uzasadnionego powodu, mogą zostać obciążeni kwotą do 150 zł za każdy niewykorzystany dzień pobytu.

Sanatorium bez opłat przysługuje wybranym grupom pacjentów, w tym dzieciom i młodzieży do 18. roku życia, a także tym kontynuującym naukę do 26. roku życia, dzieciom z niepełnosprawnością w stopniu znacznym, bez ograniczenia wieku czy dzieciom uprawnionym do renty rodzinnej. Bezpłatnie z sanatorium korzystać mogą również pracownicy związani z produkcją wyrobów zawierających azbest, osoby w ramach prewencji rentowej ZUS oraz pracownicy zagrożeni niezdolnością do pracy.

Aby uzyskać skierowanie na rehabilitację leczniczą z ZUS, pracownik musi mieć możliwość powrotu do pracy i być ubezpieczonym lub pobierać zasiłek chorobowy, świadczenie pielęgnacyjne lub rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy – tłumaczy Onet.

Choć zabiegi rehabilitacyjne są bezpłatne, pacjenci zwykle pokrywają koszty wyżywienia i zakwaterowania. Standardowy pobyt w sanatorium trwa od 21 do 28 dni i może być realizowany nie częściej niż raz na 18 miesięcy.

Przyczyny usprawiedliwiające wcześniejsze zakończenie turnusu to m.in. poważna choroba kuracjusza lub nagłe zdarzenie w rodzinie.

Idź do oryginalnego materiału