
Tysiąc dębów nasadzono w środę, 9 kwietnia w Lesie Pamięci, który powstał na terenie kompleksu w Marchwaczu w gminie Szczytniki. To wydarzenie wpisało się w obchody powiatowego roku Bohaterów II wojny światowej, a miejsce wybrano nieprzypadkowo. Właśnie w Marchwaczu 22 stycznia 1945 roku Niemcy zastrzelili 57 mieszkańców tej miejscowości oraz sześciu innych Polaków.
„To jest właśnie ta idea, aby pamięć o tamtych wydarzeniach była też materialna. Tysiąc drzew dla upamiętnienia naszej wolności. Bohaterów również, którzy o tę wolność walczyli w czasie II wojny światowej, ponieśli straty materialne, ale też ponieśli największą ofiarę i oddali swoje życie. To wszystko wymaga upamiętnienia, wymaga przekazu, przede wszystkim młodemu pokoleniu. I takie instytucje jak powiat te wiadomości przekazywały dalej” – powiedział radiuCENTRUM starosta kaliski Jan Adam Kłysz.
na fot.: wszyscy uczestnicy sadzenia Lasu Pamięci
W organizowanej przez Powiat Kaliski w partnerstwie z Nadleśnictwem Kalisz akcji udział wzięło blisko 60. uczestników, w tym uczniowie z Zespołu Szkół im. Stanisława Mikołajczyka w Opatówku oraz Zespołu Szkół w Liskowie, a także liczna grupa harcerzy z 22 WDH Oczy lasu gminy Mycielin, członkowie Kapituły Obchodów Roku Pamięci i pracownicy Starostwa Powiatowego w Kaliszu. Las Pamięci powstał na powierzchni 2,88 ha. Dęby posadzono obok młodych lip, jaworów i buków.
„Posadziliśmy dęba szypułkowego dwuletniego. W zeszłym roku na tym terenie były prowadzone cięcia rębne, a w tym roku robimy odnowienia. Sadzimy nowe drzewa i tworzymy Las Pamięci, o czym przypomina tabliczka” - dodał radiuCENTRUM Zbigniew Hudzia, leśniczy Leśnictwa Winiary.
na fot.: przedstawiciele inicjatorów akcji
Jan Adam Kłysz zapowiedział, iż tysiąc nasadzonych dębów nie będzie tylko symboliczną liczbą. W ramach obchodów roku Bohaterów II wojny światowej na internetowej stronie \powiatu Kaliskiego powstała specjalna zakładka przypominająca lokalnych uczestników walk niepodległościowych, w której ma znaleźć się właśnie minimum tysiąc biogramów.
Autor:



