Dziś, w sobotę 12 lipca, na trasie linii 20 pojawi się tramwaj GT6, znany i lubiany przez wielu „krótki helmut”. Ten klasyczny pojazd będzie kursował na stałej trasie linii turystycznej, dając pasażerom szansę na nostalgiczną przejażdżkę po mieście w wyjątkowym stylu.
Z kolei na linię 102, która funkcjonuje wyłącznie w soboty, wyjedzie kultowy Jelcz 043, czyli popularny „ogórek”. Ten charakterystyczny, zaokrąglony autobus to prawdziwa ikona polskich dróg lat 60. i 70.
Miłośnicy motoryzacji z końca XX wieku powinni zajrzeć również na trasę linii 100, gdzie dziś kursują trzy wyjątkowe autobusy:
Jelcz PR110 – znany z miejskich ulic w latach 80. i 90.,
Solaris Urbino 12 – pierwszy w historii model z tej serii,
Neoplan N4020 – pierwszy niskopodłogowy autobus miejski w Polsce.
Neoplan, dziś jeżdżący w historycznych barwach, trafił do kraju w 1994 roku i przez lata służył mieszkańcom Warszawy. Odrestaurowany przez Solaris Bus & Coach, dziś przypomina o przełomie technologicznym w komunikacji miejskiej.
W niedzielę, 13 lipca, na miłośników tramwajów czeka wyjątkowa gratka – na linii 0 pojawi się skład KSW+S2D. Tzw. „wojenny wagon tramwajowy” dotarł do Poznania w 1944 roku, a jego towarzysz, „duży szczeciniak” z 1930 roku, pojawił się w stolicy Wielkopolski w 1946 roku. To żywa lekcja historii, której nie znajdziemy w żadnym podręczniku.
Tego dnia na trasie linii 100 znów pojawią się autobusy Jelcz PR110 i Neoplan N4020, a dodatkowo dołączy do nich DAF , kolejny z zabytkowych pojazdów, który pamięta miejską komunikację sprzed dwóch dekad.
Linie turystyczne MPK Poznań to propozycja dla wszystkich: rodzin z dziećmi, pasjonatów historii transportu, turystów oraz mieszkańców, którzy chcą spojrzeć na swoje miasto z nieco innej perspektywy. Przejazdy realizowane są zgodnie z rozkładem, a bilety można kupić u obsługi pojazdu lub dzięki aplikacji mobilnych.
Choć pogoda może w ten weekend zniechęcać do spacerów, wycieczka zabytkowym tramwajem lub autobusem to doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu w mieście. Każdy pojazd to nie tylko środek transportu, ale również opowieść, o technice, estetyce i codziennym życiu minionych dekad.
Więcej informacji, w tym dokładne rozkłady jazdy, można znaleźć na stronie internetowej MPK Poznań: www.mpk.poznan.pl