Dzień Papieski
Podczas diecezjalnych obchodów Dnia Papieskiego w Bielicach mszę św. koncelebrowali bp Paweł Stobrawa, emerytowany pomocniczy biskup opolski oraz proboszcz parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej, ks. Józef Zwarycz.
– Dzisiaj w dniu liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II kończymy przeżywanie Dnia Papieskiego w diecezji opolskiej – mówił bp Paweł Stobrawa. – Kolejny raz dziękujemy za pontyfikat, nauczanie tego wielkiego pasterza, ale również za postawę, za to, iż swoim życiem pokazał, iż życie według Ewangelii, według przykazań Bożych jest możliwe.
– Ten papież nie tylko mówił, zachęcał do życia w przyjaźni z Jezusem, był prawdziwie świadkiem Jezusa Chrystusa – dodał ks. biskup. – Dla jego uczczenia zbudowano wiele pomników. Wiele szkół przyjęło jego imię. Powstała także Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia, która wspiera zdolną młodzież z niezamożnych rodzin, by ta mogła kontynuować naukę. Ci młodzi ludzie dla Jana Pawła II byli nadzieją Kościoła, ojczyzny i całego świata.
Kwesta na papieską fundację
Na zakończenie mszy św. w Bielicach odbyła się kwesta na rzecz stypendystów papieskiej fundacji. Jedną z osób, które wrzuciły datek na ten cel był pan Józef Browarski.
– Dokładam się na ten cel co roku, odkąd fundacja istnieje – powiedział „O!Polskiej”. – Jest dużo bardzo mądrych, ale biednych dzieci, które bez wsparcia nje poradzą sobie z wypłynięciem na szerokie wody. Łączy mnie z papieżem szczególna więź. Dzień jego wyboru to jest dzień narodzenia mojego pierwszego dziecka. Byłem tego dnia w kościele i podczas różańca przyszła wiadomość o wyborze Karola Wojtyły na papieża. To była wielka radość. Osobiście nigdy się z Janem Pawłem II nie spotkałem. Ale namalowałem własnymi rękami jego portret. Wisi u mnie nad łóżkiem.
Dąb Jana Pawła II w Opolu
W opolskiej parafii św. Jana Pawła II przy budującym się kościele pod jego wezwaniem upamiętniono dziś papieża w szczególny sposób. Za budynkiem klasztoru oo. Oblatów został przez przedstawicieli Lasów Państwowych posadzony papieski dąb. Drzewo poświęcone dwa lata temu na Watykanie przez papieża (było takich drzew sto) upamiętnia także – zgodnie z nadaną mu nazwą – powstania śląskie.
– Papieska niedziela, która w naszej parafii jest dniem odpustu – powiedział „O!Polskiej” proboszcz, o. Damian Dybała. – Jest także Dniem Misyjnym i początkiem Tygodnia Misyjnego w Kościele. Z tej okazji gościliśmy podczas południowej mszy św. dwóch misjonarzy z Madagaskaru. Brata z Polski, który pracuje tam od 30 lat na misjach i rodowitego Malgasza. Nie tylko kwestowali na swoją misję, ale przypominały, iż Kościół jest misyjny. I – zgodnie z hasłem tegorocznego Dnia Misyjnego – „Misje są sercem Kościoła”.
Po mszy św. wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni do domu parafialnego na gorącą herbatę, bigos i kromki chleba ze smalcem. Dla dzieci przygotowano pizzę.