
Szereg wyzwań, przed jakimi stoją przedsiębiorcy, powoduje, iż mają oni obowiązek nieustannego podążania za kolejnymi trendami, dopasowywać swoją ofertę do dynamicznie zmieniających się potrzeb konsumentów, a także dbać o to, aby realizacja procesów biznesowych przebiegała jak najsprawniej. Osiągnięcie tych celów byłoby całkowicie niemożliwe, gdyby nie inwestycje w nowatorskie rozwiązania technologiczne. W gronie wyjątkowych programów, które cieszą się niesamowicie dużym powodzeniem wśród osób prowadzących działalność gospodarczą, często wskazuje się na ERP. Dlaczego system ERP to inwestycja, która się opłaca? Na czym dokładnie polega implementacja ERP? Szereg przydatnych informacji przedstawiamy w niniejszym poradniku.
System ERP – co to takiego?
Współcześnie widoczny jest niezwykle wysoki poziom konkurencji w zdecydowanej większości branż. To powoduje, iż ci przedsiębiorcy, którzy nie inwestują w nowatorskie rozwiązania oraz lekceważą nowinki technologiczne, mają mniejsze szanse na odniesienie sukcesu. Wynika to z faktu, iż dzięki nowoczesnym technologiom możliwe jest przyspieszenie realizacji procesów biznesowych, a jednocześnie także zwiększenie poziomu satysfakcji klientów oraz ograniczenie ryzyka występowania błędów.
Wśród wyjątkowych rozwiązań technologicznych, na które stawiają tysiące przedsiębiorców na całym świecie, często wymienia się systemy klasy ERP, które podobnie jak automatyzacja procesów biznesowych mogą przynosić wiele wymiernych korzyści. Skrót ERP pochodzi od angielskiego zwrotu Enterprise Resource Planning. Mianem tym określa się bardzo zaawansowane oprogramowanie informatyczne, za którego pośrednictwem możliwe jest kompleksowe zarządzanie zasobami posiadanymi przez dane przedsiębiorstwo. Systemy te cechuje uniwersalność. Każda firma, niezależnie od tego, w jakiej branży działa oraz jaki jest zasięg jej działania, dzięki omawianemu oprogramowaniu jest w stanie znacznie usprawnić swoją działalność oraz poprawić obieg informacji w firmie, co ograniczać będzie też ryzyko występowania kryzysów wizerunkowych spowodowanych błędnymi decyzjami pracowników.
Implementacja ERP skutkuje także tym, iż znacząco poprawia się komunikacja pomiędzy pracownikami zatrudnianymi przez daną firmę. Dodatkowo, dzięki omawianemu oprogramowaniu poprawia się także rentowność oraz rośnie zaufanie do firmy.
Działanie systemów ERP w praktyce
Oprogramowanie ERP wyróżnia fakt, iż jest mocno zaawansowane pod względem technologicznym. Zazwyczaj taki system jest wyposażony w kilka modułów. Warto jednak nadmienić, iż dokładną specyfikację systemu można w pełni dopasować do indywidualnych potrzeb zamawiającego. Każdy moduł może zawierać dane na temat poszczególnych działów funkcjonujących w przedsiębiorstwie. To, które moduły znajdą się w ostatecznej wersji oprogramowania, zależy tylko i wyłącznie od indywidualnych oczekiwań oraz potrzeb klienta.
Popularny jest na przykład moduł przeznaczony do zarządzania zasobami ludzkimi. Mając do niego dostęp możliwe jest przeprowadzenie skutecznych ocen wydajności, weryfikowanie uprawnień pracowników oraz innych informacji. Ciekawą opcją jest też moduł księgowy – dzięki temu uprawnieni pracownicy z łatwością mogą przeglądać różnorodne niezbędne informacje dotyczące sytuacji finansowej firmy. Innym modułem, na który stawia wielu przedsiębiorców, jest ten dający dostęp do informacji o produkcji. Wynika to z faktu, iż jest on bardzo pomocy pod kątem weryfikacji zapasów surowców i produktów. Powoduje to, iż firma ma możliwość, aby ze znacznym wyprzedzeniem reagować na zmieniające się zapotrzebowanie wśród klientów na poszczególne typy produktów i usług.
Inwestycja w ERP – kiedy warto?
W jakich sytuacjach inwestycja w ERP powinna być bardzo poważnie rozważana przez przedsiębiorców? Przede wszystkim, jeżeli osoba prowadząca działalność zaobserwuje, iż wykorzystywane dotychczas oprogramowanie służące do zarządzania danymi i zasobami staje się coraz mniej wydajne, a skala różnego rodzaju błędów i wpadek cały czas wzrasta, wówczas podjęcie takiej decyzji może okazać się niezbędne.