Dlaczego warto zainwestować w dysk SSD? Poznaj zalety nowoczesnych nośników!

1 tydzień temu

Nowoczesne nośniki pamięci kuszą szybkością, wydajnością, ale i trwałością. Pojawiają się w komputerach stacjonarnych, laptopach oraz serwerach. Co stoi za ich popularnością? Wyjaśniamy!

Czym różni się dysk SSD od dysku twardego?

Ten szczególny nośnik wykorzystuje do przechowywania danych i ich udostępniania pamięć nieulotną (flash). Oznacza to, że nie ma on ruchomych części mechanicznych. Co więcej, modernizacja poprzez dołączenie do systemu dysku SSD, znacznie zwiększa jego wydajność. To oczywiście nie koniec zalet tego rodzaju dysku.

Niezawodny i wytrzymały dysk SSD

Dysk SSD nie ma obracających się elementów, dlatego nie nagrzewa się w przeciwieństwie do dysków twardych. Nie ma tu więc ryzyka przegrzania, które bywa przyczyną awarii tradycyjnych dysków. Dysk SSD utrzymuje niską temperaturę oraz osiąga znacznie wyższą wydajność. Co więcej, lepiej znosi on upadki, uderzenia oraz zużycie, dzięki czemu jest w mniejszym stopniu narażony na utratę danych.

Szybkość dysku SSD

Dyski SSD wyróżnia zaskakująca szybkość. Szacuje się, iż są one sto razy szybsze od dysków twardych! To zresztą jeden z najważniejszych powodów, dla których coraz więcej osób decyduje się na zamianę tradycyjnych dysków twardych (HDD) na nowoczesne nośniki SSD.

Wydajność tego typu dysków znacząco poprawia komfort pracy, zwłaszcza podczas uruchamiania systemu, ładowania aplikacji czy przetwarzania dużych plików. Dysk SSD z powodzeniem obsługuje ultraszybki przesył danych. To niezbędne podczas uruchamiania programów wymagających dostępu do dużej ilości danych.

Komputery z dyskiem SSD uruchamiają system operacyjny w zaledwie kilka sekund. W porównaniu, dyski HDD mogą potrzebować na to znacznie więcej czasu – czasami choćby minutę.

  • SSD SATA: Prędkości odczytu i zapisu wynoszą od 400 do 550 MB/s, co jest kilkukrotnie szybsze od HDD.
  • SSD NVMe: Oferują prędkości odczytu i zapisu choćby powyżej 3000 MB/s, co stanowi znaczny skok w porównaniu z dyskami SATA SSD.

Dysk SSD – wzór wydajności i energooszczędności

Wspomniany brak ruchomych części sprawia, iż dysk SSD nie potrzebuje do działania wiele energii. W przypadku laptopów oraz urządzeń mobilnych to ogromna zaleta. W końcu długa praca baterii ma najważniejsze znaczenie podczas korzystania z nich poza domem.

Niewielka waga i ciche działanie

Mniejszy rozmiar wiąże się z mniejszą wagą dysku. Dysk SSD ma kompaktowe rozmiary, które czynią go idealnym do laptopów, tabletów oraz wszelkich niewielkich urządzeń. Po raz kolejny musimy wspomnieć o braku ruchomych części, ponieważ dzięki nim tego typu dysk jest bardzo cichy.

Różne formaty dysków SSD

Dyski SSD pojawiają się w wielu różnych rozmiarach. Wśród nich najczęściej wymienia się:

  • Format 2,5 cala – najlepszy stosunek wartości do pojemności.
  • Z interfejsem mSATA – bardzo mały rozmiar, ale inny typ połączenia; nieosłonięta płytka drukowana. Sprawdzi się tam, gdzie dostępna jest niewielka przestrzeń.
  • Dysk M.2 – nieosłonięta płytka drukowana. Dostępna zarówno z interfejsem SATA, jak i NVMe PCI.
Idź do oryginalnego materiału