Dzień pierwszy
Za nami największa impreza plenerowa w Luboniu. Mimo deszczu, który pojawił w godzinach wieczornych, mieszkańcy miasta i goście dość licznie przybyli na tegoroczne Imieniny Miasta, a najważniejsze punkty programu odbyły się zgodnie z planem. 7 czerwca br. Park Papieski przy ul. Unijnej tętnił życiem, zmieniając swoje spokojne oblicze w barwne i różnorodne miasteczko rozrywki.
Rodzinne popołudnie z kulturą i zabawą
Już od godziny 16 scena przyciągała publiczność. Najpierw zaprezentowały się przedszkolaki z lubońskich placówek – mali artyści wzruszali, bawili i wywoływali uśmiechy na twarzach zgromadzonych przed sceną rodziców, dziadków i pań przedszkolanek. Później przyszedł czas na konkursy z nagrodami, z udziałem widzów oraz na występy uczestników zajęć Ośrodka Kultury, w tym Zespół Śpiewaczy Szarotki. Publiczność mogła podziwiać lokalne talenty, od wokalistów po tancerzy.
Deszcz nie zatrzymał muzyki
Mimo opadów, które pojawiły się po godzinie 18, scena działała bez zakłóceń. O godzinie 19 zagrała formacja Nadija, która porwała publiczność rytmicznym brzmieniem reggae i energetycznym przekazem. Ta formacja prezentuje wyjątkowe połączenie różnych stylów muzycznych, takich jak folk, rock, funk, ska i reggae. Ich utwory przesiąknięte są duchem kultur słowiańskich i etnicznych, których przedstawicielami są członkowie zespołu. Teksty piosenek powstają w językach: łemkowskim, ukraińskim oraz polskim, co podkreśla ich przywiązanie do korzeni oraz tradycji. Folkowe inspiracje są naturalnym wyrazem tożsamości artystów, a różnorodne muzyczne preferencje tworzą razem energetyczną i spójną całość.
Gwiazdą wieczoru był zespół Blue Café, który wystąpił o godz. 21 – ich największe przeboje zgromadziły pod sceną tłum fanów z różnych pokoleń. Jest to polska grupa muzyczna, powstała w 1998 roku w Łodzi z inicjatywy Pawła Ruraka-Sokala. Zespół porusza się głównie w nurcie muzyki pop, wzbogaconej o wpływy acid jazzu, funky, soulu i rytmów latynoamerykańskich. Ich twórczość wyróżnia się różnorodnością brzmień i stylowym połączeniem wielu gatunków.
Wieczór zakończył się klubową muzyką, która płynęła z głośników aż do godz. 23.30.
Helikopter, lunapark i aktywny wypoczynek
Sporą atrakcją okazały się odpłatne loty widokowe helikopterem, z których chętnie korzystali mieszkańcy chcący podziwiać Luboń z lotu ptaka. Lunapark przyciągał tłumy – różnorodne karuzele, kolejki, autodrom i inne atrakcje cieszyły się dużym zainteresowaniem dzieci, młodzieży i dorosłych. Na terenach rekreacyjnych przygotowano też strefę sportową: można było zagrać w pingponga, disc golfa, badmintona, a choćby oznakować swój rower.
Stoiska i strefy tematyczne
Nie zabrakło stoisk gastronomicznych, komercyjnych i informacyjnych. Można było skosztować lokalnych przysmaków, wziąć udział w quizach i animacjach, a także odwiedzić punkt rejestracji DKMS (fundacja działająca w Polsce od 2008 roku, której misją jest znalezienie dawcy dla wszystkich pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych), stoisko UNICEF (organizacja pożytku publicznego działająca na rzecz dzieci m.in. tych pozostających w kryzysie humanitarnym), czy porozmawiać z przedstawicielami organizacji społecznych. Obecne były również służby – OSP, Policja, a także Młodzieżowa Rada Miasta i różne kluby sportowe, zachęcające młodych do aktywności fizycznej.
Młodzież obecna, ale niedopasowana programowo
Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż bardzo liczną grupę uczestników stanowili uczniowie w wieku 14-17 lat. Niestety, w miarę upływu godzin dało się zauważyć rosnącą grupę młodzieży pod wpływem różnych środków, która zbierała się na obrzeżach Parku Papieskiego i na terenie wesołego miasteczka. Może trochę zabrakło atrakcji przeznaczonych dla tej grupy wiekowej – co jest wyraźnym sygnałem dla organizatorów na przyszłość. Stworzenie specjalnej strefy młodzieżowej z koncertami, warsztatami czy grami mogłoby pozytywnie wpłynąć na jakość wydarzenia.
Organizatorzy i Partnerzy
Organizatorami wydarzenia byli: Miasto Luboń, Ośrodek Kultury, Biblioteka Miejska oraz firma Kom-Lub. Partnerami i sponsorami Dni Lubonia byli m.in.: LUVENA, Factory, PKO BP, Family Optic oraz Aquanet. Wśród stoisk można było znaleźć stoiska organizatorów, stowarzyszeń i partnerów, takich jak: Ochotnicza Straż Pożarna, Komisariat Policji w Luboniu, Młodzieżowa Rada Miasta Luboń, PKO BP, Family Optic, Klub fitness UP, Forum Obywatelskie Luboń, Lubońskie Bractwo Kurkowe, UKS Power Bad, Luboński Klub Tenisa Stołowego, Akademia Judo, DKMS, UNICEF, Akademia Piłkarska Reissa.
(red.)
…………………………………………………………………………………………………
Dzień drugi
Niedzielne świętowanie zaczęło się od ulewy, która lekko pokrzyżowała plany – scena ożyła z półgodzinnym opóźnieniem, ale mimo błota, odziani w kalosze i przeciwdeszczówki mieszkańcy tworzyli mocną widownię.
Występy szkół podstawowych
Ok. godz. 16.30 rozpoczęły się kolorowe i pełne energii występy uczniów wszystkich sześciu szkół w Luboniu. Młodzi artyści prezentowali swoje umiejętności – od tańca, przez śpiew, po elementy teatralne. Wspólna scena pokazała zaangażowanie całej społeczności szkolnej. Najpierw wystąpiła Antonina z KSP6 z pięknym wykonaniem piosenki z filmu „Mulan”. Później na scenie pojawili się uczniowie klas 1-3 z SP5 z dwiema piosenkami, z których najbardziej zapadł w pamięć utwór pt. „Luboń – mój dom” skomponowany przez nauczycielkę – panią Annę Augustyniak. Następnie obejrzeliśmy uroczy występ zespołu „Sing Sing” z SP4 z tanecznym i wokalnym wykonaniem piosenki rapowej oraz „Nic dwa razy”. SP3 reprezentowali Tosia z piosenką pt. „Tęskno mi” oraz Wojtek, który zaśpiewał piosenkę pt. „Bezsennie”. Prawdziwą plejadę artystów wystawiła SP2, a byli to: klasa 3a z piosenką pt. „Bratnie dusze”, kółko taneczne „Latino”, szkolny chór z piosenką pt. „Nie bój się chcieć” z filmu „Zwierzogród” oraz Laura śpiewająca „Szary świat”. Występy szkół zakończyła SP1 z rozśpiewanym i roztańczonym oddziałem przedszkolnym. Na koniec rozpętała się kolejna ulewa, która przepędziła widownię, ale ci najwierniejsi zostali pod sceną do końca! Po przerwie technicznej, ok. godz. 18.15, scenę przejęła szkolna grupa „Bezsenni” z Dwujęzycznego Liceum Ogólnokształcącego w Luboniu. Młodzi muzycy wystąpili z pasją, podbijając serca publiczności swoimi autorskimi utworami i interpretacjami piosenek. Ich występ to dowód na to, iż lokalne talenty zasługują na scenę – i przy pełnym zaangażowaniu potrafią porwać słuchaczy.
Gwiazda Dni Lubonia – zespół „Wilki”
Kulminacją niedzielnych atrakcji, i najważniejszym punktem programu Dni Lubonia, był koncert zespołu „Wilki”, jednego z najpopularniejszych polskich zespołów popowych i rockowych lat 90. Zespół został założony w 1991 r., a popularność zyskał rok później, wydając debiutancki album „Wilki”, który okazał się bestsellerem, osiągając wynik ponad 220 tys. sprzedanych egzemplarzy. Najpopularniejsze utwory to m.in.: „Son of the Blue Sky”, „Baśka”, „Urke”, „Bohema” i „Na zawsze i na wieczność”. Podczas niedzielnego koncertu publiczność usłyszała największe hity, energetyczne melodie, pełną emocji interpretację Roberta Gawlińskiego i ponad trzy dekady wspólnej muzycznej historii. Można powiedzieć, iż „Wilki” to największa gwiazda Dni Lubonia od lat, o ile nie od zawsze – ciekawe, jakich artystów przyniesie kolejny rok!
Małgorzata Wojsz