„Dobry Dom, Lepszy start w dorosłość” – Fundacja Castorama i organizacje społeczne tworzą program wsparcia dla dzieci z pieczy zastępczej

9 godzin temu

„Dobry Dom, Lepszy start w dorosłość” –Fundacja Castorama i organizacje społeczne tworzą program wsparcia dla dzieci z pieczy zastępczej

W Polsce tysiące dzieci i młodzieży dorasta poza rodzinami biologicznymi – w rodzinach zastępczych, rodzinnych domach dziecka i placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Często oznacza to nie tylko brak stabilności, trudniejsze warunki do nauki i rozwoju, ale także ogromne wyzwania w momencie wejścia w dorosłość. Odpowiedzią na te potrzeby jest program „Dobry Dom. Lepszy Start w Dorosłość” pod patronatem Fundacji Castorama.

Program „Dobry Dom. Lepszy Start w Dorosłość” powstał z inicjatywy Fundacji Castorama i jest realizowany we współpracy z Fundacją Ukochani, Fundacją Metapomoc oraz Fundacją Święty Pankracy. To nie tylko program, ale zobowiązanie i długoterminowa strategia wspierania dzieci i młodzieży z pieczy zastępczej na różnych etapach ich życia – od najmłodszych lat aż po moment, w którym usamodzielniają się i stawiają pierwsze kroki w dorosłym świecie.W ostatnim czasie przedstawiciele tych czterech fundacji spotkali się w Warszawie, by oficjalnie zainaugurować współpracę i potwierdzić wspólne wartości oraz cele. Spotkanie to było momentem symbolicznego zawiązania partnerstwa, które w praktyce trwa od lat. Wspólne działanie opiera się na zaufaniu, wieloletnim doświadczeniu organizacji działających w obszarze pieczy zastępczej i przekonaniu, iż łącząc siły można realnie zmieniać sytuację dzieci i młodzieży w trudnej sytuacji życiowej. Wspólna wizja zakłada zarówno działania tu i teraz, jak i planowanie rozwiązań systemowych, które w dłuższej perspektywie mogą poprawić jakość opieki i wsparcia dla pieczy zastępczej w całym kraju.„Chcemy, by każde dziecko miało szansę dorastać w warunkach, które zapewnią mu poczucie bezpieczeństwa i dobre perspektywy na przyszłość. Dzięki współpracy z naszymi partnerami możemy kompleksowo wspierać zarówno najmłodszych, jak i tych, którzy stają u progu dorosłości” – mówi Paweł Świętochowski, prezes Fundacji Castorama.

Dlaczego piecza zastępcza potrzebuje wsparcia?

Obecnie w pieczy zastępczej w Polsce przebywa ponad 72 tysiące dzieci i młodzieży. Wielu z nich brakuje stabilnego środowiska, które zapewniłoby poczucie bezpieczeństwa i dobre warunki do nauki oraz rozwoju. Jednym z kluczowych problemów jest niewystarczająca liczba rodzin zastępczych – wiele dzieci trafia do placówek opiekuńczo-wychowawczych, które choć pełnią istotną rolę, nie zawsze mogą zastąpić domowe ciepło.

„Każde dziecko zasługuje na to, by dorastać w rodzinie, która otoczy je troską i miłością. Wiemy, jak ogromnym wyzwaniem jest znalezienie nowych rodzin zastępczych, ale jednocześnie to właśnie one mogą dać dzieciom stabilizację i poczucie bezpieczeństwa. Dlatego wspieramy rodzicielstwo zastępcze i działamy na rzecz tworzenia takich domów, które będą prawdziwą szansą na lepsze dzieciństwo.” – mówi Magdalena Różczka, założycielka Fundacji Ukochani.

Równie istotnym wyzwaniem jest proces usamodzielniania młodzieży opuszczającej pieczę zastępczą. W momencie, gdy młody człowiek kończy 18 lat i opuszcza placówkę lub rodzinę zastępczą, często zostaje sam z koniecznością znalezienia pracy, mieszkania oraz poradzenia sobie z codziennymi obowiązkami dorosłego życia.

„Młodzież opuszczająca pieczę zastępczą często musi w krótkim czasie stać się w pełni samodzielna. To ogromne wyzwanie, jeżeli nie ma się bliskich, którzy pomogą przejść ten trudny etap. Naszym zadaniem jest przygotowanie tych młodych ludzi na ten moment i zapewnienie im wsparcia, którego tak bardzo potrzebują.” – mówi Aldona Wojtczak, prezes Fundacji Metapomoc, która od lat wspiera młodzież w procesie usamodzielniania się.

Dwa filary wsparcia: stabilne warunki i lepszy start w dorosłość

Fundacja Castorama, w ramach programu „Dobry Dom. Lepszy Start w Dorosłość”, skupiła się na dwóch kluczowych obszarach wsparcia, które są ze sobą ściśle powiązane.

Pierwszy filar to „Dobry Dom”, który koncentruje się na zapewnieniu dzieciom i młodzieży bezpiecznej i komfortowej przestrzeni do życia. Wspólnie z partnerami Fundacja Castorama realizuje remonty i modernizacje mieszkań rodzin zastępczych, rodzinnych domów dziecka oraz placówek opiekuńczo-wychowawczych.

Do tej pory we współpracy z Fundacją Św. Pankracy, Fundacją Metapomoc i Fundacją Ukochani zrealizowano ponad dwadzieścia remontów. Były to między innymi remonty placówek opiekuńczo-wychowawczych, remonty dachów, łazienek oraz pomieszczeń mieszkalnych należących do młodzieży usamodzielniającej się. Prace odbywały się w całej Polsce – od domów zniszczonych w pożarze po mieszkania należące do młodych ludzi opuszczających pieczę zastępczą. Wszystkie działania miały jeden cel – stworzyć bezpieczną, funkcjonalną przestrzeń, w której można zacząć życie na nowo.

Drugi filar to „Lepszy Start w Dorosłość”, który odpowiada na potrzeby młodzieży stojącej u progu samodzielności. To działania edukacyjne, kursy zawodowe, doradztwo oraz pomoc psychologiczna. Fundacja wraz z partnerami organizuje warsztaty, które uczą, jak odnaleźć się na rynku pracy, jak zarządzać budżetem i jak podejmować świadome decyzje dotyczące przyszłości.

„Dzieci i młodzież w pieczy zastępczej często mają ograniczone możliwości edukacyjne i zawodowe. Naszym celem jest wyrównanie tych szans poprzez mentoring oraz kursy i szkolenia, które pomogą im zdobyć konkretne umiejętności i stabilne zatrudnienie.” – mówi Dorota Stano, prezes Fundacji Święty Pankracy, która specjalizuje się w edukacji i rozwoju zawodowym młodych ludzi.

Działania, które już przynoszą efekty

Program „Dobry Dom. Lepszy Start w Dorosłość” to realne działania, które zaangażowane w realizację programu Fundacje prowadzą od lat. Tylko w ostatnich miesiącach Fundacja Castorama i jej partnerzy przeprowadzili remonty mieszkań rodzin zastępczych Rokocinie i Dobrzanach, Domu Małych Dzieci w Chełmie, prace w ośrodku dziennego wsparcia w Białej Podlaskiej. To również warsztaty „W dobrym stylu do pierwszej pracy” zorganizowane m.in. w Płocku i w Krakowie, w ramach, których uczestnicy wzięli udział w zajęciach z przygotowania CV, autoprezentacji i rozmów rekrutacyjnych, przeszli metamorfozy wizerunkowe i otrzymali pełne stylizacje „na start”. Każdy uczestnik opuścił spotkanie z nowym strojem i profesjonalnym zdjęciem do CV i przede wszystkim – konkretną wiedzą i większą pewnością siebie.

To dopiero początek. Kolejne projekty są w przygotowaniu, a długoterminowy cel programu to objęcie pomocą jak największej liczby dzieci i młodzieży w całej Polsce.

Więcej informacji o programie i możliwościach wsparcia dostępnych jest na stronie Fundacji Castorama:

Strona internetowa: https://fundacja.castorama.pl/

Facebook: https://www.facebook.com/FundacjaCastorama

Bartosz Rzepa PR&SOME CONSULTANT

Idź do oryginalnego materiału