Dolnośląski Festiwal Nauki już w przyszłym tygodniu. Co przygotowuje UWr?

3 miesięcy temu

Dolnośląski Festiwal Nauki to impreza skupiająca wrocławskie uczelnie i inne instytucje naukowe.

Oferujemy Państwu różnego rodzaju wydarzenia. Są to wykłady, warsztaty, różnego rodzaju gry edukacyjne, więc może się nimi zainteresować każda osoba w każdym wieku. Od najmłodszych lat do seniorów, tak możemy powiedzieć, więc każdy znajdzie na pewno coś dla siebie – mówi koordynatorka ze strony Uniwersytetu Wrocławskiego dr Aleksadra Ziober.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest darmowy, ale niektóre wymagają wcześniejszych zapisów.

Warto sobie wejść w wyszukiwarkę Dolnośląskiego Festiwalu Nauki i tam sprawdzić, na które wykłady wydarzenia te zapisy obowiązują – przypomina dr Aleksadra Ziober.

DFN obejmuje wszystkie dziedziny i dyscypliny naukowe.

Jak zawsze czekam na wykład profesora Miodka, także pracownika Uniwersytetu Wrocławskiego. Ja myślę, iż to jest jedna z najsłynniejszych osób w ogóle Uniwersytetu i myślę, iż warto pojawić się na tym wykładzie, który odbędzie się w poniedziałek 16 września i wstęp jest właśnie wolny, bez zapisów, więc serdecznie państwa zapraszam – dodaje koordynatorka festiwalu z UWr.

Obok nauk humanistycznych znajdzie się też oczywiście miejsce dla matematyki czy fizyki.

– Wykład, który proponujemy, będzie poświęcony ciepłu i temu jak ogrzewać nasze mieszkania tak, aby nie zapłacić dużego rachunku, ale jednocześnie spełnić nasze wymagania komfortu i bezpieczeństwa – zapowiada dr Piotr Wieczorek z Instytutu Informatyki.

O matematyce będzie można nie tylko słuchać, ale i porównać swoje zdolności i zmierzyć się z innymi.

Ja bym chciał zaprosić wszystkich poza wykładami na maraton matematyczny. Maraton matematyczny polega na rozwiązywaniu zadań w turach. Kto rozwiązuje dobrze, ten zostaje dalej. I te tury trwają, jak to w maratonie, bardzo długo, tak, aż zostanie wybrany zwycięzca. To jest świetna okazja, żeby zaprosić na przykład swoich rodziców. Niech też się postarają, zobaczymy, kto wytrzyma dłużej. Uczniowie czy ich rodzice – zaprasza dr Piotr Wieczorek.

Również fani nauk przyrodniczych odnajdą dla siebie atrakcje.

Na festiwalu będziemy mieli masę ciekawych wykładów, między innymi o różnego typu mikroorganizmach, czy o mikrobiomie w jelitach. Będziemy również mieli wykłady o tym, jak zachowują się rośliny, co w tych roślinach występuje, również o tym, jak poruszają się komórki, w tym komórki nowotworowe, jak z nimi pracować, więc masa bardzo ciekawych tematów. Ale mamy również warsztaty. Na tych warsztatach, i na miasteczku naukowym, i w trakcie nocy naukowców będziecie mogli pobawić się z nami biotechnologią w różnym wydaniu. Staraliśmy się tak dobrać tematy, żeby każdy znalazł coś dla siebie, żeby można było zobaczyć, iż naukowcy zajmują się czymś, co jest istotne z punktu widzenia naszego życia codziennego. Tak samo jak dla naszego zdrowia, ale również na przykład z naszych warsztatów możecie się dowiedzieć, iż to, co robicie w kuchni, czyli na przykład przygotowanie majonezu, to też jest proces biofizyczny – mówi prof. Joanna Grzyb z Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Dolnośląski Festiwal Nauki rozpocznie się 14 września i potrwa tydzień, do 21 września.

Idź do oryginalnego materiału