Miejski Klub Sportowy „Lewart” Lubartów świętuje w tym roku jubileusz 100-lecia. Najstarsze sportowe stowarzyszenie naszego miasta i jedno z najstarszych w województwie, na stałe wpisało się w historię Lubartowa i Lubelszczyzny. Początki Lewartu sięgają 1923 roku, kiedy to Antoni Gojdan wspólnie z Edwardem Krzykiem i Bukowskim powołali pełnoprawny klub sportowy. Lewart został zarejestrowany w Okręgowym Związku Piłki Nożnej w Lublinie. Tak rozpoczęła się historia klubu, który przetrwał okupację, a swój pierwszy powojenny mecz, rozegrał tuż po wyzwoleniu.
Obecnie Lewart jest jednosekcyjnym klubem piłkarskim skupiającym seniorów występujących w lubelskiej IV lidze oraz drużyny juniorów i juniorów młodszych.
Zarząd klubu działa w następującym składzie: prezes Tomasz Mitura, skarbnik/sekretarz Jacek Wasak, członkowie zarządu – Maciej Jaworski, Dariusz Karwat, Janusz Mitura. W przeszłości w Lewarcie funkcjonowały także inne sekcje – m.in. tenis stołowy, kolarstwo, piłka ręczna, szachy, taekwon-do.
Okolicznościowe uroczystości w jubileuszowym roku odbyły się w trzech częściach i przeprowadzono je w różnych miesiącach. Klamrą spinającą obchody była uroczysta gala. W piątek 17 listopada w sali kinowej Lubartowskiego Ośrodka Kultury odbyła się uroczysta akademia.
Przybyło na nią wielu byłych i obecnych działaczy i zawodników, sympatycy, sponsorzy, przedstawiciele firm i instytucji współpracujących z klubem. Władze samorządowe reprezentowali m.in.: Burmistrz Miasta Lubartów Krzysztof Paśnik, Janusz Bodziacki w imieniu Marszałka Województwa Lubelskiego, Krzysztof Karczmarz w imieniu Starosty Lubartowskiego. Lubelski Związek Piłki Nożnej reprezentował wiceprezes Robert Gromysz. Prezes Lewartu Tomasz Mitura odebrał listy gratulacyjne, puchary i patery od przedstawicieli różnych organizacji. W gronie tym znalazł się też Lubartowski Ośrodek Kultury. Dyrektor Urszula Bednarczyk wręczyła okolicznościowy sportowy upominek.
W wystąpieniach gratulowano dostojnemu jubilatowi tak wspaniałego jubileuszu. Burmistrz Krzysztof Paśnik wspominał swoje pierwsze sportowe kroki, które wykonał na treningach piłkarskich w Lewarcie.
Punktem kulminacyjnym akademii było wręczenie odznaczeń i podziękowań zasłużonym zawodnikom i działaczom oraz sponsorom i sympatykom.
Redakcja „Lubartowiaka” przyłącza się do jubileuszowych gratulacji i życzeń. Od pierwszego numeru gazety, który ukazał się w kwietniu 1996 roku na bieżąco informujemy o występach sportowców Lewartu. Jesteśmy z klubem nieprzerwanie już ponad 27 lat, a niektórzy z nas piszą systematycznie o Lewarcie ponad 30 lat. Kolejnych stu lat dla „biało-niebieskiego” jubilata!
Ireneusz Góźdź, foto. Katarzyna Wójcik
LISTA NAGRODZONYCH OSÓB:
Medal Polskiego Związku Piłki Nożnej
Piotr Grzegorczyk
Medal Stulecia Lubelskiego Związku Piłki Nożnej
Wojciech Trykacz
Złota odznaka Lubelskiego Związku Piłki Nożnej
Grzegorz Białek, Daniel Cieśla, Dariusz Karwat, Leszek Och, Marek Polichańczuk, Janusz Mitura, Tomasz Mitura
Srebrna odznaka Lubelskiego Związku Piłki Nożnej
Radosław Szumiec, Jacek Wasak
Medale jubileuszowe z okazji 100-lecia klubu
Komenda Powiatowa Policji w Lubartowie, MKS Lewart AGS Lubartów, Marian Filipek, Stanisław Barczak, Leszek Rorat, Andrzej Cyranek, Zbigniew Majewski, Eugeniusz Iwanek, Roman Kiełczykowski, Hipolit Unkiewicz, Stanisław Serwin, Edmund Nowak, Janusz Pożak, Janusz Lalka, Robert Mirosław, Grzegorz Białek, Arkadiusz Smolarz, Jan Cielma, Andrzej Aftyka, Waldemar Bednarczyk, Dariusz Winiarski, Adam Chmielewski, Tomasz Usow, Borys Kaczmarski, Albert Malesa, Przemysław Aftyka, Waldemar Stachyra, Grzegorz Kowalczyk, Marcin Lato, Grzegorz Klepacz, Daniel Cieśla, Ryszard Och, Radosław Szumiec, Marek Polichańczuk, Waldemar Kosior, Piotr Wołowik, Adam Turowski, Wojciech Bobikowski, Krzysztof Tkaczyk, Arkadiusz Mazurek, Ryszard Świć, Krzysztof Lisek, Piotr Podleśny, Małgorzata Kanar, Magdalena Wyrobek, Damian Podleśny, Jakub Niewęgłowski, Karol Bujak, Dawid Pożak, Dominik Budzyński, Arkadiusz Rusinek, Paweł Stefaniak, Maciej Jezior, Erwin Nogal, Kamil Jeżowski, Stanisław Cybulski, Maciej Jaworski, śp. Stanisław Kowalski
Nagrody dla instytucji i firm
Miasto Lubartów, Piotr Grzegorczyk, Wojciech Trykacz, Spółdzielnia Mieszkaniowa w Lubartowie, Drukarnia Pegwan, Lubelski Związek Piłki Nożnej, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Lubartowie, Starostwo Powiatowe w Lubartowie, WAB Wiesław Paszkowski, Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Lubartowie, HBMS Arnold Deć, Solbet Lubartów, Przedsiębiorstwo Robót Drogowych w Lubartowie, Instal-Servis Wojciech Osiecki, Bank Spółdzielczy w Lubartowie, TECH Edward Filip, Gaza Sport, Dekal Lubartów Wiesław Deć, WIBRO Grzegorz Guz, Roman Pacek, Szkoła Umiejętności Krzysztof Woźniak, Nadleśnictwo Lubartów, Roto Frank Okna Dachowe Lubartów, Uni-Formplast Zenon Marzęda, Dako Lubartów, Hydro-Instalacje Lubartów, Piekarnia Kajzerka Krzysztof Budzyński, Firma Daszczyk – Kamil Daszczyk, KS Orlik Lubartów, MKS Lubartów, Kibice MKS Lewart Lubartów, Telewizja Kanał S, „Lubartowiak”, Wspólnota Lubartowska, Topaz, PGE Dystrybucja S.A., Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, AWF Biała Podlaska.
Prezes Miejskiego Klubu Sportowego Lewart Lubartów Tomasz Mitura
Dzisiaj w szczególny sposób myślimy o założycielach, działaczach, piłkarzach, trenerach i kibicach, którzy przez te wszystkie lata tworzyli naszą wspólną historię. Pełni podziwu patrzymy na bogatą i wciąż żywą tradycję oraz ciągły rozwój. Na przestrzeni lat Lewart połączył wiele pokoleń sportowców. Łączy nas piłka, łączy nas sport, a my łączymy pokolenia – dzieci, rodziców, wnuki, dziadków i czasem całe rodziny, zaangażowane w kibicowanie. Stanowi to piękny obraz wychowania.
Jubileusz 100-lecia jest okazją powrotu do chwil, które na zawsze zostaną w naszej pamięci. Pierwszy trening, pierwszy mecz, pierwsza strzelona bramka – tego się nie zapomina. W każdym z nas koszulka w biało-niebieskich barwach, czy obecność na stadionie wzbudza nie tylko piłkarskie emocje, ale i wspomnienia.
Lewart swoje największe sukcesy odnosił na przełomie XX i XXI wieku. Było to dwukrotne zdobycie Pucharu Polski na szczeblu wojewódzkim – w 1998 roku i 2002 roku. Sukcesem była II runda Pucharu Polski na szczeblu centralnym w 1998 roku. W rozgrywkach ligowych były 4 sezony w starej III lidze, czyli na trzecim poziomie ligowym w sezonach 2000/2001, 2001/2002, 2002/2003, 2004/2005. Najwyższe było 8 miejsce zajęte w okresie 2001/2002. Jako klub wychowaliśmy kilku zawodników którzy, grali na poziomie Ekstraklasy i I ligi. Są to: Damian Podleśny (Lechia Gdańsk), Dominik Budzyński (Śląsk Wrocław i ŁKS Łódź), Dawid Pożak (Wisła Puławy) i Łukasz Mitaszka (Górnik Łęczna). Damian Podleśny otrzymywał powołania oraz zaliczył 8 występów w młodzieżowej reprezentacji Polski U21, a w tej chwili jest bramkarzem Lewartu.
Jubileusz to także czas odznaczeń i podziękowań. Dlatego dzisiaj jest ta chwila, w której mówimy dziękujemy. W imieniu swoim, jak i całego zarządu klubu chciałbym serdecznie podziękować wszystkim piłkarzom, trenerom, działaczom i przede wszystkim sponsorom oraz władzom samorządowym, bez których działalność klubu byłaby niemożliwa. Podziękowania kieruję także do kibiców, którzy całym sercem są oddani klubowi. Wspierają nas zawsze i wszędzie. Całej piłkarskiej rodzinie Lewartu życzę wszystkiego co najlepsze oraz wytrwałości w dążeniu do postawionych celów i kolejnych 100 lat dalszej działalności.