Dożynki gminy Czarnożyły w tym roku obchodzono w Czarnożyłach (zdjęcia)

3 tygodni temu

W Czarnożyłach świętowano wczoraj dożynki w gminie Czarnożyły. Dziękowano rolnikom za ich trudną pracę.

Dożynki to bardzo uroczystość dorosła. Na co dzień jest ciężka praca, później zbiór plonów i później te dożynki są radosne, albo skromne. W tym roku rolnicy mogą być zadowoleni. Plony są w miarę urodzajne i to widać w tych doniosłych wieńcach w tym chlebie. Jest się z czego cieszyć i można świętować. – mówi nam wójt gminy Czarnożyły Andrzej Modrzejewski, który również ze sceny dziękował mieszkańcom za zaangażowanie w przygotowanie dożynek. – To praca zespołowa. Najpierw rolnicy muszą zebrać plon, a później organizacja dożynek. Te warunki na terenie sportowo-rekreacyjnym w Czarnożyłach są świetnie. Organizacyjnie jesteśmy sprawni, bo robimy to od wielu lat. Publiczność nas zaszczyciła swoją obecnością. Myślę, iż będziemy się świetnie bawić i wspominać później te dożynki.

Wójt podczas dożynek nawiązał też do inwestycji realizowanych i planowanych w gminie Czarnożyły. To m.in. klub dziecięcy i przedszkole w Wydrzynie oraz dom dziennego pobytu dla seniorów.

Poseł Paweł Rychlik:
Dożynki to święto dziękczynienia, które opiera się na dwóch filarach. Najpierw dziękujemy panu Bogu i to uczyniliście a później dziękujemy rolnikom, którzy ukochali ziemię i na tej ziemi ciężko pracując produkując polski chleb. Chylę czoła i pragnę podziękować wszystkim rolnikom z terenu gminy Czarnożyły za ten trud obarczony ryzykiem pogodowym, ale też tym ekonomicznym. – mówi poseł Paweł Rychlik.

Głos zabrał również Andrzej Stępień, dyrektor ARiMRw Łodzi, przewodniczący Rady Powiatu Wieluńskiego:
Agencja obchodzi w tym roku 30-le3cie funkcjonowania, na stałe wpisała się w pejzaż instytucji, które wspierają rolników. Proszę sobie wyobrazić, ze za rok 2023 tylko z tytułu dopłat bezpośrednich do województwa łódzkiego trafiło 1,2 mld zł., Wychodząc naprzeciw klęskom suszy, spowodowanych wojną w Ukrainie, czyli kłopotami ze zbyciem zbóż rząd wyasygnował środki na pokrycie strat przez rolników – w skali kraju z tytułu przechowywania zbóż jest to kwota prawie 2,2 mld zł . To duże środki pochodzące z budżetu państwa. Chciałem pokłonić się rolnikom z terenu gminy Czarnożyły. Gmina Czarnożyły jest jedną z prężniej działających na terenie powiatu wieluńskiego. Wiem, co mówię, bo przez wiele lat pracowałem jako starosta wieluński.

Oficjalną część dożynek w Czarnożyłach transmitowaliśmy na naszym Facebooku. Starostami dożynek byli Monika i Kamil Mikołajczykowie, którzy prowadzą gospodarstwo rolne w Wydrzynie.

Fot. Katarzyna Krawczyk, Krzysztof Krawczyk/Radio Ziemi Wieluńskiej

Idź do oryginalnego materiału