Gmina Nowa Słupia, to kolejne miejsce w województwie, w którym odbyły się dziś (wtorek, 15 sierpnia) dożynki. Pięknym wieńcom obrzędowym i śpiewom ludowym towarzyszyły liczne atrakcje, zarówno dla najmłodszych, jak i tych starszych.
Burmistrz Nowej Słupi Andrzej Gąsior podkreślił, iż tegoroczne dożynki zorganizowano w sołectwie Jeleniów, które jest wypełnione tradycjami.
– Dożynki co roku realizowane są w różnych miejscowościach, a to bardzo dobrze integruje społeczeństwo. Biorą w nich udział zarówno młodzi, jak i starsi mieszkańcy – powiedział burmistrz.
Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych podkreślił znaczenie dożynek, odbywających się u podnóża Gór Świętokrzyskich.
– Gmina Nowa Słupia to jest stolica duchowa regionu świętokrzyskiego. Tutaj w szczególny sposób dziękujemy panu Bogu za dar plonów rolniczego trudu i bardzo cieszymy się, iż rolnicy dostarczają nam pokarm na polskie stoły – powiedział Piotr Wawrzyk.
Wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka podkreśliła, iż Nowa Słupia to miejsce, które posiada ogromne dziedzictwo nie tylko metalurgiczne, ale też i mocno zakorzenioną historię ludową.
– Jestem tutaj, by podziękować wspólnocie miasta i gminy Nowa Słupia za to, iż niesie dziedzictwo kultury i tradycji ludowych i przekazuje je z pokolenia na pokolenie – powiedziała Anna Krupka.
Renata Janik, wicemarszałek województwa zaznaczyła, iż dożynki to tradycja, która na stale wpisuje się w harmonogram sierpniowych uroczystości.
– Przede wszystkim dziękujemy rolnikom za ich trud przy sianiu, pielęgnowaniu i zbieraniu plonów oraz modlimy się o jeszcze więcej sił do pracy przy uprawach – dodała.
Senator Krzysztof Słoń podkreślił, iż mimo mniejszej liczby gospodarstw rolnych w Polsce, to te, które pozostały świetnie sobie radzą.
– Powinniśmy być tym ludziom bardzo wdzięczni za to, iż w Polsce nie brakuje na stołach chleba. Warto zauważyć, iż polskiej wsi żyje się coraz lepiej, coraz dostatniej, a różnice cywilizacyjne między życiem na wsi, a tym w mieście zacierają się – powiedział senator.
Agata Wojtyszek, posłanka Prawa i Sprawiedliwości podkreśliła, iż dzisiejsza pogoda to dobry znak, bo ostatnie załamania aury uniemożliwiły zebranie plonów.
– To bardzo istotny dzień, bo widzimy kultywowanie tradycji polskich, pokazywanie życia ludzi na wsi przez koła gospodyń wiejskich, ale też okoliczne jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, które również są aktywne w życiu gmin – powiedziała Agata Wojtyszek.
Poseł Andrzej Kryj dodał, iż dożynki to okazja, by dziękować za plony, które zapełniają co dzień nasze stoły.
– Jest to też okazja, by życzyć rolnikom, żeby ich praca była szanowana i odpowiednio wynagradzana. Dzisiejsze dożynki to dzień szczególny, bo to Święto Wojska Polskiego, to rocznica Bitwy Warszawskiej. Nie możemy zapomnieć, iż to wtedy Polskę obronili dzielni, polscy chłopi – powiedział poseł.
Dożynki w Jeleniowie zakończą się dyskoteką, przy akompaniamencie zespołu na żywo.