Sukces dr. Jakuba Kempistego: ekspert DaVinci i pełnomocnik Podkarpackiego Centrum Chirurgii Robotycznej
Lek. Jakub Kempisty, specjalista urologii z Kliniki Urologii i Urologii Onkologicznej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie (USK w Rzeszowie), został uhonorowany prestiżowym certyfikatem potwierdzającym przeprowadzenie ponad 200 operacji z użyciem robota chirurgicznego, zdobywając tytuł Eksperta DaVinci firmy Synektik.
To jedno z najważniejszych osiągnięć w dziedzinie chirurgii robotycznej w regionie. Jednocześnie dr. Kempisty objął stanowisko pełnomocnika dyrektora ds. Podkarpackiego Centrum Chirurgii Robotycznej.
Motywacja do Rozwoju
Dr. Kempisty podkreśla, iż przyznanie tytułu Eksperta DaVinci stanowi ogromne wyróżnienie oraz inspirację do dalszego rozwoju. „Chirurgia robotyczna to nie tylko przyszłość, to teraźniejszość nowoczesnej medycyny.
Dzięki robotowi da Vinci możemy operować z niespotykaną wcześniej precyzją, minimalizując uraz operacyjny i skracając czas rekonwalescencji pacjentów. Jestem dumny, iż jako zespół Kliniki Urologii i Urologii Onkologicznej w USK w Rzeszowie mamy realny wpływ na podnoszenie standardów leczenia w regionie” – powiedział dr. Kempisty.
Wsparcie i Rozwój Centrum
Dyrektor USK w Rzeszowie, Marcin Rusiniak, podkreśla znaczenie osiągnięcia dr. Kempistego dla placówki i regionu Podkarpacia.
„Doświadczenie i zaangażowanie doktora Kempisty są filarem Podkarpackiego Centrum Chirurgii Robotycznej. Powołanie go na pełnomocnika umożliwi dalszą rozbudowę potencjału technologicznego szpitala oraz zwiększenie dostępności do nowoczesnych, małoinwazyjnych metod leczenia dla pacjentów z całego regionu” – dodał Rusiniak. Planowane są także ambitne projekty, aby Centrum stało się centrum szkoleniowym dla lekarzy z Europy Środkowej i Wschodniej, promując międzynarodową współpracę w dziedzinie chirurgii robotycznej.
Rozwój Podkarpackiego Centrum Chirurgii Robotycznej
Podkarpackie Centrum Chirurgii Robotycznej, działające przy USK w Rzeszowie, odgrywa kluczową rolę w rozwoju wysokospecjalistycznych technik operacyjnych. Szpital rozwija chirurgię robotyczną od maja 2021 r. i posiada sześciu operatorów (trzech urologów, dwóch ginekologów i jednego chirurga), którzy miesięcznie przeprowadzają około 40 zabiegów z asystą robota – łącznie ponad 1600 operacji od uruchomienia systemu. Planowane są dalsze inwestycje w sprzęt oraz szkolenia kadry medycznej, aby Rzeszów stał się wiodącym ośrodkiem chirurgii robotycznej w Polsce.