Polskie Państwo Podziemne było fenomenem – tak w 85. rocznicę powstania tej organizacji mówił doktor Robert Piwko, naczelnik kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej. W piątek, 27 września, przy pomniku Armii Krajowej „Jodła” w Kielcach odbyły się wojewódzkie obchody wydarzenia.
Doktor Robert Piwko zwraca uwagę, iż powstanie Polskiego Państwa Podziemnego było wielkim dokonaniem naszych przodków i bardzo szybką reakcją na wydarzenia września 1939 roku.
– Było to podjęcie ważnej decyzji o tym, iż aby prowadzić opór przeciwko obu okupantom – niemieckiemu i sowieckiemu, należy budować struktury centralne pozostające w podziemiu. I tak narodziła się idea Polskiego Państwa Podziemnego, a więc pionu wojskowego kojarzonego ze Służbą Zwycięstwu Polski, Związkiem Walki Zbrojnej, a ostatecznie Armią Krajową – mówił.
Naczelnik podkreśla, iż nie mniej istotny był powstały wtedy pion cywilny, którego część stanowiła administracja, mająca reagować na to, co dzieje się w kraju pod okupacją.
– Miała także prowadzić prace związane m.in. z rozliczaniem zbrodni dokonanych przez okupantów. W podziemiu prowadzono także prace koncepcyjne dotyczące tego, jak ma wyglądać Polska po odzyskaniu niepodległości – podkreśla.
Anita Koniusz, członek zarządu województwa zaznacza, iż powstanie Polskiego Państwa Podziemnego było świadectwem jedności Polaków w obliczu tragedii.
– To symbol nie tylko oporu, ale także determinacji Polaków w obliczu najcięższych prób. Dzięki niezłomnej postawie bohaterów możemy dziś żyć w wolnym kraju. Chcemy uczcić wszystkich tych, którzy oddali za nas życie – mówi.
Po uroczystych wystąpieniach, przed pomnikiem Armii Krajowej „Jodła” złożono symboliczne kwiaty w hołdzie tym, którzy tworzyli Polskie Państwo Podziemne i walczyli o wolną Polskę.