Na rynku nieruchomości panuje niespotykana dotąd sytuacja! Mimo ogromnej liczby dostępnych mieszkań, potencjalni nabywcy wykazują zaskakującą ostrożność. Właściciele nieruchomości na rynku wtórnym desperacko obniżają ceny – rabaty sięgają choćby kilkunastu procent! Jednak kupujący wstrzymują się z decyzjami.
Fot. Warszawa w Pigułce
Czasy, gdy mieszkania znikały z rynku w mgnieniu oka, odeszły w zapomnienie – alarmuje „Rzeczpospolita”.
Nowe dane Otodom Analytics – co naprawdę się dzieje?
Jak wynika z raportu Otodom Analytics, w styczniu deweloperzy w siedmiu największych miastach sprzedali około 2,95 tys. mieszkań, minimalnie więcej niż pod koniec 2024 roku (2,8 tys.). Katarzyna Kuniewicz, dyrektorka badań rynku Otodom, wskazuje, iż największym zainteresowaniem cieszyły się mieszkania dwupokojowe (39 proc.) o średniej powierzchni 42 mkw. Z kolei lokale trzypokojowe, o metrażu około 60 mkw, stanowiły 33 proc. transakcji.
Zaskakujące trendy w sprzedaży mieszkań!
W styczniu miała miejsce niezwykła zmiana – mieszkania czteropokojowe (14 proc.) sprzedawały się częściej niż jednopokojowe (13 proc.)! To odwrócenie dotychczasowej tendencji może wskazywać na zmieniające się potrzeby kupujących – podkreśla Kuniewicz.
Sprzedaż nowych mieszkań rośnie, ale nie wszędzie
Według danych Tabelaofert.pl, w 15 największych miastach w Polsce sprzedaż nowych mieszkań w styczniu wzrosła o 8,4 proc. względem grudnia! Większość miast odnotowała wzrosty, jednak w Gdańsku, Poznaniu i Bydgoszczy doszło do niewielkich spadków. Robert Chojnacki, założyciel Tabelaofert.pl, zauważa, iż zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym, widać oznaki ożywienia.
Kluczowe czynniki wpływające na rynek
Bogata oferta i stabilizacja cen, a także spadek marż kredytów hipotecznych, poprawiły zdolność kredytową kupujących. najważniejsze okazało się również wycofanie przez rząd planów dopłat do kredytów „Na start”. Czy to wystarczy, by na rynek wrócił dawny popyt? Eksperci bacznie obserwują dalszy rozwój sytuacji.
Źródło: PAP, Rzeczpospolita, warszawawpigulce.pl