Drążą tunel na S19 w Babicy. Zagrożenie metanowe coraz bliżej

2 godzin temu
Od 11 lipca realizowane są prace przy drążeniu ponad dwukilometrowego tunelu w Babicy w ciągu drogi ekspresowej S19 na odcinku Rzeszów Południe – Babica. (Fot. GDDKiA)

Trwa drążenie tunelu w Babicy w ciągu powstającej drogi S19 Rzeszów Południe – Babica, która będzie częścią szlaku Via Carpatia. Do tej pory wydrążono około 150 m tunelu, który docelowo ma mieć 2,2 km długości. Za kilka tygodni prace prowadzone będą w zagrożeniu metanowym. Co to oznacza dla całej inwestycji?

Od 11 lipca br. realizowane są prace przy drążeniu tunelu drogowego w Babicy. Inwestycję realizuje konsorcjum firm Mostostal Warszawa i Acciona Construccion. Do wydrążenia tunelu wykorzystywana jest maszyna TBM „Karpatka”.

Rok wcześniej roboty przerwano w wyniku wykrycia ulatniającego się metanu. Dlatego obawiano się, iż nie uda się w tak trudnych warunkach wykonać podziemnej inwestycji pod wzgórzem Grochowiczna w Babicy.

„Zabawa” dopiero się zacznie

Jak się okazuje, obawy są bezpodstawne, o czym przekonuje prof. dr hab. inż. Marek Cała z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie

– W tej chwili, jeżeli chodzi o tunel na S19, jesteśmy jeszcze w tych 120-150 metrach, kiedy zagrożenia metanowego nie ma – podkreślił Marek Cała, prof. dr hab. inż. AGH, w wywiadzie udzielonym Łukaszowi Madejowi z portalu inzynieria.com.

– Maszyna zostanie w ciągu najbliższych kilku tygodni całkowicie zanurzona w masywie skalnym. Zostanie dobudowany system wentylacji, który jest niezbędny dla zagrożenia metanowego. Dopiero wtedy wejdziemy w prawdziwe skały, które zawierają metan. To będzie dobra próba i dobry test dla tej maszyny – dodał profesor.

Czy prace będą niebezpieczne?

Jak przekonuje profesor z AGH, całe szczęście, iż metan został wykryty w lipcu 2024 r. 14 września ub. roku miały się rozpocząć prace przy tunelu, więc sytuacja związana z gazem była znana wcześniej. Dlatego można było uzbroić tarczę jeszcze przed zanurzeniem jej w masywie skalnym.

Prof. Marek Cała zaznacza też, iż duże nadzieje należy pokładać w umiejętnościach górników. To oni w warunkach zagrożenia metanowego od ponad 120 lat eksploatują kopalnie. Jak zapewnia pracownik naukowy z Krakowa, gdy połączy się siły górnicze i budowlane, to tunel w Babicy spokojnie może być wydrążony.

Źródło: inzynieria.com

Idź do oryginalnego materiału