Oficjalnie odebrano prace konserwatorskie w drewnianym kościele pw. św. Rocha w Zamarskach, związane z ołtarzem głównym.
W ciągu ostatnich lat parafia rzymskokatolicka w Zamarskach konsekwentnie przywraca elementy wystroju świątyni do historycznego wyglądu. W 2021 roku odrestaurowana została ambona, a w 2020 ołtarz boczny prawy, datowany na lata 30.-40. XVIII w., które pierwotnie stanowiły wyposażenie kościoła pw. św. Jerzego w Cieszynie i zostały zakupione oraz przeniesione i przystosowane do niewielkiego wnętrza kościoła w Zamarskach wraz z pozostałymi elementami wyposażenia w 1884 roku.
Jak informuje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach, ołtarz główny posiada w centralnej części retabulum obraz „Najświętsze Serce Jezusa”, a w zwieńczeniu współczesny obraz „Święty Roch” autorstwa Emilii Skupień z 1985 roku, co ma związek z faktem, iż początkowo kościół filialny był pw. Najświętszego Serca Jezusa, a wraz z erygowaniem parafii w 1981 roku otrzymał nowe patrocinium św. Rocha.
W pierwszym etapie prac wykonano badania konserwatorskie stratygraficzne, które ujawniły pod wtórnymi przemalowaniami oryginalną marmoryzację w odcieniach koloru niebieskiego i różowego oraz złocenia i srebrzenia. Po usunięciu wtórnego deskowania odsłonięto pierwotną murowaną mensę.
Prace konserwatorskie zostały wykonane dzięki zaangażowaniu parafii pw. Świętego Rocha w Zamarskach oraz przy dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – etap odebrany w 2022 roku.
W przyszłości planowane jest przeprowadzenie kompleksowej konserwacji pozostałych elementów wyposażenia kościoła – ołtarza bocznego lewego oraz organów, jak również dostosowanie ołtarza posoborowego i ambonki do historycznego wnętrza. Dodajmy, iż ołtarz główny, ołtarz boczny lewy, ołtarz boczny prawy i ambona w Zamarskach wpisane zostały do rejestru zabytków ruchomych województwa śląskiego pod pozycją B/15/00, na podstawie decyzji Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach z dnia 20.10.2000 roku.