Droga do sukcesu Natalii Kaczmarek – Tradycje rodzinne, początki kariery, najważniejsze sportowe momenty – to tematy spotkania z lekkoatletką i mistrzynią olimpijską Natalią Kaczmarek oraz jej trenerem Markiem Rożejem, które poprowadził dziennikarz i komentator sportowy Przemysław Babiarz. Odbyło się ono we wtorek, 17 października, w Książnicy Podlaskiej w Białymstoku. Partnerem strategicznym wydarzenia było Województwo Podlaskie, a marszałek Artur Kosicki wręczył lekkoatletce i jej trenerowi czeki za wybitne osiągnięcia sportowe od samorządu podlaskiego.
Natalia Kaczmarek otrzymała 30 tys. zł, a trener Marek Rożej – 15 tys. zł.
Dramaturgia na bieżni
Kolejną cześć spotkania poprowadził dziennikarz i komentator sportowy Przemysław Babiarz. Podkreślił, iż tacy sportowcy jak Natalia Kaczmarek sprawiają, iż lubi ten zawód wykonywać.
– Chciałbym ci Natalio podziękować za niezwykłe emocje, których nam dostarczałaś, i za fantastyczną dramaturgię, którą tworzysz na bieżni. To sprawia, iż jest sens uprawiania tego zawodu, iż chce się mówić do mikrofonu – stwierdził Przemysław Babiarz.
Uczestnicy spotkania mogli się dowiedzieć, iż mistrzyni w biegu na 400 m zaczynała od wieloboju, ale „pokonał ją skok wzwyż”, nie mogła się bowiem przełamać. Potem były biegi 400 m przez płotki, ale…
– Miałam taką przypadłość, iż trochę się przewracałam. I na cztery biegi dwa razy się wywaliłam. Nie chciałam tak biegać. Na moich pierwszych mistrzostwach juniorów młodszych postawiłam na swoim i postanowiłam, iż pobiegnę 400 „płaskie”, chociaż miałam mniejsze szanse. Ale wygrałam. Wtedy zapadła decyzja, iż zostaję przy 400 m, bez płotków – wspominała Natalia.
Nie od razu przyszły sukcesy: – Ale nie żałuję tego. Każdy z nas inaczej się rozwija, inną ma drogę.
Przypomniała, iż były sezony, w latach 2018-2021, kiedy wyniki jej nie satysfakcjonowały. Na treningach wypadała lepiej niż na zawodach,
– Stwierdziłam, iż dam sobie szansę na igrzyskach. jeżeli się nie poprawię, to skończę i zajmę się czymś innym. Ale się udało i poprawiłam wyniki – powiedziała.
Trener zareagował ze śmiechem na tę wypowiedź. – W 2018 r. Natalia została wicemistrzynią świata halową i mistrzynią Europy w okresie letnim, w 2019 r. dwukrotnie młodzieżową mistrzynią Europy i, jak słyszeliście, miała plany o zakończeniu kariery. Bo poprawiła wyniki troszeczkę mniej niż by chciała. To świadczy o tym, jaka jest ambitna i nastawiona na sukces, na poprawianie swoich rekordów życiowych.
Droga do sukcesu Natalii Kaczmarek – Ambitna, twórcza
Za rok igrzyska w Paryżu, drugie po Tokio w jej karierze.
Droga do sukcesu Natalii Kaczmarek – Będzie łatwiej, ale i trudniej. Łatwiej, bo to nie będą moje pierwsze igrzyska, takie doświadczenie mam już za sobą. A trudniej, bo pojawią się dziennikarze i kibice, którzy będą wywierać na mnie presję. Ale myślę, iż będę umiała się od tego odciąć – wyłączyć telefon, nie wchodzić na media społecznościowe, kiedy wszyscy wieszają ci medal na szyi, a on nie jest taki łatwy do zdobycia – stwierdziła.
A jakim typem zawodniczki jest, zdaniem trenera, Natalia?
– Bardzo mocna psychicznie, co pokazują wyniki ostatnich dwóch lat. Radzi sobie z potężnym stresem, jakim poddawani są zawodnicy na tym poziomie. Staruje na najważniejszych zawodach dla lekkoatletów i z roku na rok, z biegu na bieg nabiera doświadczenia. Jest ambitna i twórcza. Jak sobie jakiś cel postawi, to go osiąga. Wzorzec do naśladowania – tak najkrócej mogę powiedzieć – ocenił trener.
W spotkaniu udział wzięli również m.in. Beata Zadykowicz, dyrektor Książnicy Podlaskiej oraz Tomasz Dąbrowski, prezes KS Podlasie i jego zastępcy Beata Baran i Jan Zalewski.
***
Natalia Kaczmarek – polska lekkoatletka specjalizująca się w biegu na 400 metrów. Mistrzyni olimpijska w sztafecie mieszanej 4 × 400 metrów, wicemistrzyni olimpijska w kobiecej sztafecie 4 × 400 metrów, a także srebrna medalistka mistrzostw świata i Europy w biegu na 400 metrów oraz złota medalistka mistrzostw Polski w biegach na 400 metrów i 200 metrów. W 2021 r. została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Od tego roku jest zawodniczką klubu z naszego regionu – Klubu Sportowego Podlasie Białystok.
Marek Rożej – polski lekkoatleta i trener lekkoatletyki. Od 2008 r. pracuje jako trener w reprezentacji Polski. Do sukcesów trenerskich należy złoty medal sztafety mieszanej 4 × 400 metrów podczas letnich igrzysk olimpijskich w Tokio w 2021 r. W tym samym roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.