Drogowe inwestycje pod Bydgoszczą. Rządowa dotacja trafi na realizację kilku z nich

3 godzin temu

Ponad 152 mln złotych z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg trafi do kujawsko-pomorskich samorządów. Wśród 102 dotowanych zadań znajdują się również te w podbydgoskich gminach.

Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg stanowi kompleksowy instrument wsparcia realizacji zadań na drogach zarządzanych przez jednostki samorządu terytorialnego. Podczas dzisiejszej (4 lutego) konferencji w gminie Sicienko Wojewoda Kujawsko-Pomorski Michał Sztybel ogłosił, iż w 2025 roku do powiatów i gmin trafi 152,2 mln zł na realizację 102 zadań. Środki te pozwolą na przebudowę i rozbudowę dziesiątek kilometrów dróg, a przede wszystkim na znaczną poprawę bezpieczeństwa.

Jednostki samorządu terytorialnego mogły otrzymać dofinansowanie do 80% kosztów realizacji zadania, jednak nie więcej niż 30 milionów złotych na jedno zadanie. 70% środków zostało przeznaczonych na zadania gminne, a 30% na zadania powiatowe. Wnioski mogły dotyczyć zarówno zadań jednorocznych, jak i wieloletnich. Wsparcie jest przyznawane na podstawie wniosków o dofinansowanie, składanych przez jednostki samorządu terytorialnego w ramach naborów przeprowadzanych na terenie każdego województwa. Za przeprowadzenie naboru oraz późniejszą ocenę wniosków o dofinansowanie odpowiada wojewoda.


PRZECZYTAJ: „Via Pomerania” nie jest przedmiotem analiz. Tylko u nas stanowisko szefa GDDKiA


Chciałem podziękować za to, ze samorządy przygotowały bardzo profesjonalne wnioski. Bardzo się cieszę, iż ten program jest kontynuowany. Jest to realizacja pewnych zobowiązań, które zostały zaciągnięte przez kolejny rząd i to akurat cieszy. 152 mln zł podzielone w skali województwa – jest to tyle, iż jest już co budować, jest co dzielić. Pamiętajmy, iż w wielu mniejszych miejscowościach jest to po prostu praca dla lokalnych firm, które realizują, czy to jako główni wykonawcy, czy podwykonawcy zadania, które ze względu na skalę nie są ogromne, ale ich ilość jest bardzo duża – mówił Sztybel.

Nie są to ostateczne liczby, dlatego, iż są to zadania ujęte na listach podstawowych, natomiast mamy też listy rezerwowe i w ramach uzyskiwanych oszczędności corocznie z list rezerwowych przenosimy dość dużą liczbę zadań na listy podstawowe, także na pewno te liczby ulegną zwiększeniu. Chciałam podkreślić, iż tutaj nie ma żadnej uznaniowości, kryteria są tak skonstruowane, są mierzalne i opracowane na podstawie ustawy, a komisja składa się nie tylko z przedstawicieli Wojewody, ale również przedstawiciela Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego i Komendy Wojewódzkiej Policji – podkreślała Katarzyna Szpakowska, Dyrektor Wydziału Infrastruktury w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim.

Podział środków został dokonany na podstawie rekomendacji komisji, która dokonuje oceny wniosków o dofinansowanie, mając na celu wyrównywanie potencjału społeczno-gospodarczego, poprawę jakości życia mieszkańców i zapewnienie spójności terytorialnej na obszarze województwa i biorąc pod uwagę następujące czynniki: poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego, zapewnienie spójności sieci dróg publicznych, podnoszenie standardów technicznych dróg, zwiększenie dostępności transportowej jednostek administracyjnych, poprawę dostępności terenów inwestycyjnych czy przygotowanie inwestycji do realizacji oraz rodzaj zadania.

CIEKAWOSTKI O BYDGOSZCZY! ZOBACZ

@metropoliabydgoska.pl Znaliście te ciekawostki? ???? #bydgoszcz #bydgoszczcity #metropoliabydgoska #metropoliabydgoskapl #bydgoszczanie #ciekawostkibydgoszcz #staryrynekwbydgoszczy ♬ original sound – ???????????????????????????????????????????? ????????

W powiecie bydgoskim dofinansowanie otrzyma sześć zadań gminnych i jedno powiatowe. Łączny koszt inwestycji to 18 milionów złotych (w tym 1 zadanie wieloletnie stanowiące kontynuację z poprzednich lat z dofinansowaniem w 2025 roku w wysokości 912.193 zł). Starosta bydgoski Piotr Kozłowski dziękował swoim urzędnikom za przygotowanie projektów.

Będziemy z wojewodą rozmawiać, żeby modyfikować te kryteria w taki sposób, żeby jak największa liczba samorządów mogła brać udział w tej liście podstawowej w przyszłych latach. Niemniej jednak są one dobrze skonstruowane – podkreślił. Powiat otrzyma środki (blisko trzy miliony) na inwestycję na terenie gminy Białe Błota: I etap rozbudowy drogi powiatowej Trzciniec – Ciele – Kruszyn Krajeński na odcinku od skrzyżowania z ul. Topolową w kierunku drogi ekspresowej S5. Gmina Białe Błota pozyskała też środki (1,8 miliona) na budowę dróg w Łochowie – ulicy Kasztanowej oraz ulicy Żeglarskiej.

W miejscu konferencji, czyli gminie Sicienko w tym roku z udziałem rządowych środków zrealizowane zostaną dwie inwestycje: rozbudowa drogi gminnej Samsieczno – Marynin (dotacja 1,6 miliona; zadanie kontynuowane od 2021 roku) oraz rozbudowa ulic Spokojnej i Gwarnej w Osówcu. Łączne dofinansowanie opiewa na 3,1 miliona złotych. – Nie bez powodu jesteśmy od lat liderem, o ile chodzi korzystanie z takich funduszy, jak Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg. Cieszę się, iż część z tego budżetu trafia do Gminy Sicienko – mówił wójt Piotr Chudzyński.

Gmina Osielsko otrzyma blisko trzy miliony złotych na budowę ul. Kolonia w Jarużynie na odcinku od ul. Krakowskiej w Jarużynie do Szczecińskiej w Niwach. Gmina Nowa Wieś Wielka zamierza wybudować drogi na odcinku od skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 254 do miejscowości Olimpin (dofinansowanie 2,6 miliona), a Dąbrowa Chełmińska pozyskała 667 tysięcy złotych na realizację modernizacji części ulic Jaskółczej i Jastrzębiej w miejscowości Dąbrowa Chełmińska.

Na liście rezerwowej znalazły się m.in. II etap drogi z Trzcińca do Kruszyna, rozbudowa drogi Więzowno – Bytkowice (Gmina Koronowo), rozbudowa ulicy Orzechowej w Zielonce czy budowa Krasickiego w Niemczu.

Idź do oryginalnego materiału