Drugie wyjazdowe zwycięstwo i czwarta domowa porażka

Ostatnio piłkarze Lewartu Lubartów rozegrali dwa kolejne spotkania w ramach rozgrywek Betclic III ligi grupa IV w okresie 2024/2025. Podopieczni Grzegorza Białka jeden pojedynek wygrali – 2:0 z Unią Tarnów i jeden przegrali – 0:1 z Pogonią-Sokołem Lubaczów. Po dziewięciu kolejkach piłkarze z Lubartowa w ligowej tabeli zajmują piętnaste miejsce. Dotychczas zgromadzili 7 punktów i zajmują miejsce nad strefą spadkową.

Wygrali mecz za sześć punktów

W ósmej kolejce spotkań piłkarze Lewartu grali na wyjeździe z Unią Tarnów. Przeciwnik to dotychczas najsłabsza drużyna rozgrywek, która przegrała wszystkie poprzednie spotkania. Nie dziwi więc, iż do Tarnowa piłkarze Lewartu jechali z nastawieniem na zwycięstwo i zdobycie trzech punktów. Rozpoczęli ofensywnie i zaatakowali bramkę gospodarzy. Szczególnie aktywny w poczynaniach na połowie miejscowych był Mateusz Kompanicki. I to właśnie za jego sprawą Lewart objął prowadzenie. W 16 minucie „Kompan” przeprowadził indywidualną akcję, którą zakończył skutecznym strzałem. Jeszcze przed zmianą stron okazje na podwyższenie prowadzenia mieli ponownie Kompanicki, Klim Morenkov i Aleks Aftyka. Druga odsłona rozpoczęła się od doskonałej okazji piłkarzy Unii. Tylko wyśmienita oraz bardzo skuteczna interwencja Damiana Podleśnego sprawiła, iż Lewart nie stracił bramki. Sytuacja ta podziałała na „biało-niebieskich” bardzo mobilizująco. Już w następnej minucie przeprowadzili skuteczną akcję pod bramką tarnowian. Obronę rozmontowali Łukasz Najda i Mateusz Kompanicki, a skutecznie wykończył atak Klim Morenkov. Po podwyższeniu prowadzenia Lewart nie zatrzymywał się i dalej wyprowadzał ataki na bramkę Unii. Szanse na kolejne bramki mieli Najda, Krystian Żelisko i Bartłomiej Wolski. Do końcowego gwizdka sędziego wynik jednak już nie uległ zmianie. Drugie zwycięstwo w rozgrywkach stało się faktem i pozwoliło na powrót z Tarnowa z kompletem punktów.

Czwarta domowa porażka

W sobotę 7 września Lewart w spotkaniu beniaminków rywalizował na własnym boisku z Pogonią-Sokołem Lubaczów. Po dobrym meczu w Tarnowie kibice w Lubartowie liczyli na kolejną zdobycz punktową. Przed tym pojedynkiem zespoły w ligowej tabeli dzielił zaledwie punkt i zanosiło się na wyrównane spotkanie. Rzeczywiście tak było. Warto dodać, iż obie ekipy grały futbol ofensywny i w obu polach karnych sporo się działo. W pierwszej połowie najlepszą okazję dla Lewartu na strzelenie gola miał Dawid Wójcik, jednak po jego strzale piłka w nieznacznej odległości minęła bramkę. Dwa razy w polu karnym blokowany przez obrońców był też Krystian Żelisko, a swoją szansę miał Mateusz Kompanicki. Z drugiej strony Damian Podleśny kilka razy zmuszony był wykazać się, a jedną z jego interwencji można określić w kategorii spektakularnych. W drugą połowę lepiej weszli gospodarze. Jednak akcje Żeliski i Kompanickiego nie przyniosły efektu bramkowego. W 75 minucie padła jedyna bramka w tym spotkaniu. Po stałym fragmencie gry w polu karnym Lewartu najlepiej odnalazł się jeden z piłkarzy gości i po jego strzale głową piłka znalazła się w siatce. Trafienie to zapewniło przyjezdnym komplet punktów. Martwi w tym sezonie nieskuteczna gra Lewartu na własnym boisku. W pięciu rozegranych spotkaniach na własnym stadionie zespół z ulicy Parkowej doznał aż czterech porażek, dokładając do tego remis w pierwszym meczu. Żeby myśleć o utrzymaniu trzeba bezwzględnie zacząć punktować w pojedynkach domowych.

Dokumentacja ostatnich spotkań ligowych Lewartu Lubartów:

Unia Tarnów – Lewart Lubartów 0:2 (0:1); bramki dla Lewartu zdobyli: Mateusz Kompanicki w 16, Klim Morenkov w 48 minucie.

Skład Lewartu: Podleśny – Drozd (od 70 min. Wdowicz), Niewęgłowski, Gede, Plesz, Morenkov (od 83 min. Zieliński), Wolski (od 70 min. Wójcik), Aftyka (od 65 min. Nojszewski), Najda (od 83 min. Majewski), Kompanicki, Żelisko.

Lewart Lubartów – Pogoń-Sokół Lubaczów 0:1 (0:0).

Skład Lewartu: Podleśny – Wdowicz, Niewęgłowski, Gede, Plesz (od 81 min. Drozd), Morenkov (od 72 min. Zieliński), Wójcik (od 81 min. Majewski), Nojszewski (od 46 min. Aftyka), Najda (od 72 min. Myśliwiecki), Kompanicki, Żelisko.

W najbliższą sobotę 28 września, w ramach dziesiątej kolejki piłkarze Lewartu zagrają na wyjeździe z Wiślanami Skawina. Początek spotkania o godzinie 11.30. Jedenasta kolejka zaplanowana jest na weekend 5/6 października. Wtedy to jedenastka z Lubartowa zagra na własnym boisku ze Starem Starachowice. Mecz w sobotę 5 października rozpocznie się o godzinie 15.00.

Tekst i foto: Ireneusz Góźdź