Dwa wypadkowe dni! Nie żyje mężczyzna. 7 osób dorosłych oraz dziecko przewiezionych do okolicznych szpitali.

1 miesiąc temu

W dniu 26 lutego 2024 r. o godzinie 8:33 otrzymaliśmy zgłoszenie o postoju samochodu osobowego na pasie awaryjnym drogi ekspresowej S5 na wysokości Wilkowic. Zastęp z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Lesznie udał się na miejsce zdarzenia, gdzie wewnątrz pojazdu zastał nieprzytomnego mężczyznę.


Po wybiciu szyb bocznych otwarto drzwi i wyewakuowano poszkodowanego na zewnątrz. Przystąpiono wespół z ratownikami medycznymi do udzielania resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Pomimo udzielenia pomocy, mężczyzny nie udało się uratować.

Dużo intensywniejszy okazał się kolejny dzień.

Najpierw w Piotrowicach o godzinie 7:10 doszło do wypadku z udziałem trzech samochodów osobowych, którymi łącznie podróżowały 4 osoby. Niezbędne było przetransportowanie sprawcy wypadku 26-letniego mężczyzny do szpitala.

W trakcie usuwania skutków tego zdarzenia Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Lesznie zostało powiadomione o wypadku na drodze ekspresowej S5 na wysokości Radomicka. Tam doszło do tzw. ciągu przyczynowo-skutkowego, do którego niewątpliwe przyczyniła się bardzo gęsta mgła. W połączeniu z nieuwagą kierowców dochodziło do serii zderzeń i kolizji na obu pasach drogi ekspresowej S5. Łącznie około 20 pojazdów uległo uszkodzeniom, dlatego w likwidacji skutków tych zdarzeń zaangażowano policjantów, medyków, zarządcę drogi, pomoc drogową i strażaków z powiatu leszczyńskiego i kościańskiego. W kilku przypadkach niezbędne było użycie narzędzi hydraulicznych, aby uwolnić zakleszczone w pojazdach osoby poszkodowane. Łącznie pomocy medycznej udzielono kilkunastu osobom, a konieczne było przetransportowanie 7 osób dorosłych w wieku 30-68 lat oraz dziecka w wieku 5 lat do okolicznych szpitali.

W nawiązaniu do powyższych zdarzeń przypominamy, aby przy takich warunkach atmosferycznych używać prawidłowego oświetlenia w pojazdach. Pamiętajmy również, iż pojazdy poruszają się drogą ekspresową ze zwiększoną prędkością. Apelujemy więc o zachowanie w takich sytuacjach wzmożonej czujności, aby przez nieuwagę czy gapiostwo nie dochodziło do kolejnych tragicznych w skutkach zdarzeń.

Widząc zdarzenie formułuj tzw. „korytarz życia”, który pozwoli bezpieczniej, skuteczniej i szybciej dotrzeć do miejsca zdarzenia służbom ratunkowym.

Tekst: kpt. Szymon Kurpisz

Zdjęcia: KM PSP Leszno.

Idź do oryginalnego materiału