Dyskutowali o wizji Europy według Roberta Schumana

skafander.info 1 miesiąc temu

25 marca br. w gmachu Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych Akademii Zamojskiej odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu „Roberta Schumana Wykłady Otwarte”, zorganizowane przez Instytut Pedagogiki AZ.

Spotkanie rozpoczęło się w auli im. Roberta Schumana. Moderatorem i prowadzącym był rektor Akademii Zamojskiej, dr hab. Paweł Skrzydlewski, prof. ucz., który przedstawił prelegentów i oficjalnie zainaugurował wydarzenie.

Pierwszy wystąpienie wygłosił Ryszard Krzyżykowski, prezes Instytutu Myśli Schumana, który podjął temat „Potrzeba powrotu do wartości i wspólnoty Roberta Schumana”. W swoim wykładzie podkreślił on znaczenie fundamentalnych wartości, które promował Schuman, oraz potrzebę ich aktualności w dzisiejszym społeczeństwie.

Odeszliśmy dosyć daleko od pierwotnych założeń wizji Europy Roberta Schumana. Jego wizja Europy oparta była na wartościach chrześcijańskich. Nie chciał on również Europy jak superpaństwa. w tej chwili podpisywane są traktaty które zmierzają do tego by zamiast Europy Ojczyzn zbudować takie superpaństwo oraz sprowadzić narody i kraje do roli województw.– tłumaczył Ryszard Krzyżykowski, zwracając uwagę na konieczność powrotu do korzeni idei Roberta Schumana.

Następnie głos zabrała Anna Wiejak, redaktor naczelna Schuman Optics Magazine. Jej wykład nosił tytuł „Cyberrewolucja. Nowy totalitaryzm. Analiza w oparciu o myśl o. prof. Mieczysława Krąpca i Johannesa Messnera”. Wnikliwie przeanalizowała ona zjawiska związane z rozwojem technologii, zwłaszcza coraz większej roli sztucznej inteligencji oraz ich wpływem na społeczeństwo, nawiązując do myśli dwóch wybitnych intelektualistów. Zwróciła również uwagę na postępującą inwigilację życia każdego z nas poprzez social media oraz na wartości kreowane w globalnej sieci, wprowadzane dzięki określonego algorytmu.

Wydarzenie zakończyło się ożywioną dyskusją, w której uczestnicy mieli okazję zadawać pytania prelegentom i dzielić się swoimi spostrzeżeniami.

Idź do oryginalnego materiału