Dzięki dotacji z UE szpitale onkologiczne w Białymstoku i Lwowie kupią sprzęt medyczny

4 godzin temu

Sprzęt endoskopowy do leczenia nowotworów trzustki kupi Białostockie Centrum Onkologii, a Centrum Onkologii we Lwowie tomograf komputerowy w ramach wspólnego projektu, na który szpitale dostały dotację z UE. Wartość projektu – wraz ze szkoleniami – to ponad 10 mln zł

Od konferencji pt. „Badania przesiewowe, radioterapia, brachyterapia w diagnostyce i leczeniu chorób onkologicznych” w piątek po południu w Białymstoku rozpoczęła się realizacja tego przedsięwzięcia.

BCO jest jedynym szpitalem onkologicznym w Podlaskiem. Za pieniądze z projektu z Ukrainą kupi nowoczesny sprzęt endoskopowy do nowej, rozbudowywanej w tej chwili pracowni endoskopowej potrzebny do leczenia nowotworów układu pokarmowego, np. trzustki.

Kierownik Pracowni Endoskopii w BCO dr Grażyna Piotrowska-Staworko przekazała, iż przede wszystkim planowane jest poszerzenie zakresu wykonywanych zabiegów o zabiegi na drogach żółciowych.

„Planujemy również zakup sprzętu do endoskopowej ultrasonografii wykonywanej od strony żołądka pacjenta, która w sposób istotny pomaga w diagnostyce nowotworów trzustki. Pomaga również w ten sposób, iż umożliwia biopsję zmian nowotworowych bądź podejrzanych o nowotwór” – wyjaśniła PAP.

Dodała, iż BCO kupi także podobne urządzenia do badań dróg oddechowych w diagnostyce np. nowotworów płuc. Dotychczas BCO nie miało takich urządzeń, pacjenci byli wysyłani na takie badania gdzie indziej.

„Chcemy, aby nasi pacjenci mieli zapewnioną kompleksową opiekę w jednym ośrodku, aby można było zacząć od profilaktyki poprzez szybką diagnostykę i szybkie leczenie” – podkreśliła Piotrowska-Staworko.

Wicedyrektor BCO ds. lecznictwa dr Dorota Kazberuk dodała, iż centrum musi mieć możliwość świadczenia pacjentom zintegrowanej opieki, dlatego taki projekt jest ważny, a nowotwory układu pokarmowego wymagają szybkiego i kompleksowego działania, bo gwałtownie się rozwijają. Lekarze z BCO dodają, iż jest coraz więcej pacjentów z rakiem trzustki, coraz częściej chorują osoby młode.

„Bardzo istotny jest przy tego typu nowotworach czas diagnostyki, aby ona odbyła się najszybciej, bo to wtedy pozwala jeszcze na włączenie leczenia, czasami na wyleczenie pacjenta” – dodała dr Piotrowska-Staworko.

Centrum Onkologii we Lwowie kupi w ramach projektu tomograf komputerowy – poinformował dyrektor tego szpitala Ołeh Duda. Ma to pozwolić przyjmować więcej pacjentów z całego obwodu lwowskiego i podnieść jakość świadczonych usług onkologicznych. Tomograf pomoże w diagnostyce i leczeniu. Strona ukraińska liczy także na wymianę doświadczeń z BCO, poznanie nowoczesnych technologii, wdrożenie nowych rozwiązań oraz szkolenia.

Projekt jest dofinansowany z programu Interreg NEXT Polska-Ukraina 2021-2027 i potrwa dwa lata. Pieniądze z projektu są podzielone pomiędzy BCO i szpital we Lwowie po połowie.(PAP)

Idź do oryginalnego materiału