Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Świętujmy razem!

lukamaro.pl 2 tygodni temu

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jako święto obchodzony jest co roku 2 maja, który został ustanowiony przez Sejm w 2004 r. Tocząca się wojna na Ukrainie uzmysławia nam jaka jest wartość i symboliczne znaczenie prostego gestu wywieszenia flagi narodowej. Każdego roku świętujemy wówczas Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Tego dnia eksponujemy Biało-Czerwoną .

Flaga, jako symbol narodowy, od wieków towarzyszy ludziom na ich drodze ku jedności i przynależności. Wiele państw obchodzi swoje własne „Święto Flagi” z dumą i uroczystością. Jest to czas, kiedy obywatele zgromadzeni wokół symbolu narodowego celebrują wartości, na których ich społeczeństwo zostało zbudowane.

Historia świętowania flagi ma swoje korzenie w różnych wydarzeniach i momentach związanych z walką o niepodległość, dążeniem do wolności i jedności narodowej. Dla wielu narodów flaga jest nie tylko kawałkiem materiału, ale także żywym symbolem przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.

Obchody Święta Flagi często skupiają się na uczczeniu przeszłości, ale także na podkreśleniu współczesnych wartości, jakie symbol narodowy reprezentuje. To czas, kiedy ludzie z różnych środowisk społecznych, politycznych i kulturowych jednoczą się wokół wspólnego celu – pielęgnowania ducha narodowej dumy i jedności.

Obchody Święta Flagi różnią się w zależności od kraju i kultury. Mogą to być uroczyste parady, ceremonie wojskowe, koncerty, pokazy sztucznych ogni, czy też wydarzenia kulturalne. Bez względu jednak na formę, ich celem zawsze jest uhonorowanie flagi jako symbolu narodowej tożsamości.

Podczas święta państwowego, każdy z Polaków wywiesza wówczas biało-czerwoną flagę w oknach czy na balkonach mieszkań i domów jako wyraz patriotyzmu i poczucia przynależności do ojczyzny. Coraz więcej osób właśnie w tym dniu przypina do ubrań kokardę lub wstążkę w barwach narodowych czy mocuję przy pojazdach, jednośladach itd.

Zachęcamy do wspólnego świętowania i radosnego manifestowania naszego patriotyzmu.

  • Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. jeżeli chcesz być na bieżąco z informacjami, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
  • Jeżeli zaciekawił Cię artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Zdjęcia: Olga Gałecka, Marek Śliwiński

Idź do oryginalnego materiału