Każdego roku, w ostatnią niedzielę września, rolnicy z całego województwa spotykają się w Świętej Wodzie, aby podziękować za tegoroczne plony i pomodlić się o pomyślność na kolejny rok. Wydarzenie ma już kilkunastoletnią tradycję. Bożena Jelska-Jaroś, Członek Zarządu Powiatu Sokólskiego uczestniczy w nim od samego początku.
– Oprócz Kół Gospodyń Wiejskich, które są tutaj najważniejsze, w uroczystościach uczestniczą oczywiście rolnicy, przedstawiciele organizacji rolniczych i instytucji obsługujących rolnictwo np. Podlaska Izba Rolnicza, Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa i wiele innych. Ale też przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, Powiatu Sokólskiego, Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego inni przedstawiciele samorządów i rządu RP – opowiada Jelska-Jaroś.
Wspominała, iż małe kapliczki ufundowane przez poszczególne związki rolnicze, stworzyły wzgórze rolników, tuż obok wzgórza krzyży. 15 kapliczek, które przeszły renowację, dziś zostało poświęconych.
– Coroczne Dni Jedności Rolniczej mają przede wszystkim służyć integracji całego środowiska ponad wszelkimi podziałami. Dużo było dzisiaj mówione o tej jedności, ale chcielibyśmy, jako rolnicy, by nie były to tylko słowa, a żeby ta solidarność i zgoda stały się realne, bez względu na przynależność partyjną i zmiany w kolejnych rządach – podkreśliła Bożena Jelaska Jaroś, Członek Zarządu Powiatu Sokólskiego.
Ksiądz Alfred Butwiłowski, Kustosz Sanktuarium w Świętej Wodzie, witając wszystkich gości wraz z Arcybiskupem Metropolitą Białostockim Józefem Guzdkiem, wspomniał, iż obecny miesiąc rozpoczął się tutaj od VII Rodzinnej Pielgrzymki Leśników i Myśliwych, a kończy się przeżywaniem spotkania z okazji Dnia Jedności Rolniczej.
– Niech nas połączy wspólna modlitwa i eucharystia pod przewodnictwem naszego pasterza – przemówił kustosz.
Z kolei Arcybiskup przytoczył słowa Jezusa w wieczerniku – Ojcze spraw, aby byli jedno. Zaznaczył, iż to jest ogromna wartość, o ile ludzie potrafią być razem.
– Kogo jak kogo, ale tych, którzy dbają o to, żeby stoły były zastawione – rolników, trzeba szanować. Trzeba wsłuchiwać się w wasz głos, bo to wy się znacie na uprawie roli, hodowli, wy jesteście specjalistami. Dlatego dzisiaj gromadzimy się przy świętym ołtarzu razem, by dziękować za ludzi, którzy budują tę jedność i dążą do niej. Ta msza święta, sprawowana jest w waszej intencji. Dziękując za tegoroczne plony, waszą ciężką, całoroczną pracę, myślimy również o rolnikach poszkodowanych przez powódź, bo ich sytuacja jest naprawdę bardzo trudna, a nam nie jest obojętna, bo jesteśmy razem – przemawiał Józef Guzdek Metropolita Białostocki.
W uroczystościach udział wziął także Mirosław Surowiec z Zubrzycy Wielkiej – Przewodniczący Rady Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Białymstoku (WZRKiOR).
– Kiedyś to miejsce było puste, Zdzisław Lipski, buły Prezes WZRKiOR w Białymstoku, który zmarł kilka lat temu, powiedział – tu będzie wzgórze rolników. To było 18 lat temu – opowiadał Surowiec.
Wspomniał, iż wśród uczestników uroczystości jest Witold Karczewski, Przewodniczący Stowarzyszenia Świętego Izydor Oracza w Białymstoku, który od wielu lat wspiera działania podejmowane na wzgórzu, włącznie z ostatnią renowacją. Przewodniczący z całego serca podziękował wszystkim zaangażowanym w to dzieło i tym, którzy uczestniczą wspólnie od wielu lat w Dniu Jedności Rolniczej.
Uroczystości rozpoczęły się o godz. 10. liturgią w cerkwi pw. św. Mikołaja w Białymstoku pod przewodnictwem Metropolity Białostocko Gdańskiego Arcybiskupa Jakuba. Przed południem przy ołtarzu polowym w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie wystąpił zespół “Narwianie”. Następnie odprawiona została msza święta pod przewodnictwem Metropolity Białostockiego Arcybiskupa Józefa Guzdka. Podczas nabożeństwa wręczono dary ołtarza. Podzielono się też chlebem. Wspólnie modlono się pod Krzyżem Jedności. Była też modlitwa za zmarłych. Uroczystości uświetnił pokaz Szwadronu Kawalerii im. X Pułku Ułanów Litewskich. Po godzinie 13. odbyła się wspólna agapa, występy zespołów ludowych, degustacja miodów i inne atrakcje.
Organizatorem wydarzenia był Wojewódzki Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Białymstoku oraz Stowarzyszenie Świętego Izydor Oracza w Białymstoku.