Dzień Niepodległości w USA

3 dni temu

4 lipca w Stanach Zjednoczonych jest dniem niezwykłym, pełnym patriotyzmu, pokazów sztucznych ogni i wspólnego świętowania. To dzień, w którym Amerykanie obchodzą rocznicę podpisania Deklaracji Niepodległości, dokumentu, który ogłosił oderwanie Trzynastu Kolonii od Wielkiej Brytanii w 1776 roku.

Historia Dnia Niepodległości
4 lipca 1776 roku Drugi Kongres Kontynentalny przyjął Deklarację Niepodległości, ogłaszając trzynaście amerykańskich kolonii niezależnymi od Wielkiej Brytanii. Dokument ten został głównie napisany przez Thomasa Jeffersona i stał się kamieniem milowym w historii USA. Mimo iż podpisy zostały złożone później, 2 sierpnia 1776 roku, to 4 lipca stało się datą symboliczną i świętowaną jako narodowe święto niepodległości. Przyjęcie Deklaracji Niepodległości było kulminacją narastającego napięcia między kolonistami a brytyjską koroną, które przerodziło się w wojnę o niepodległość trwającą od 1775 do 1783 roku.

Założyciele i autorzy Deklaracji
Thomas Jefferson, John Adams, Benjamin Franklin, Roger Sherman i Robert R. Livingston zostali wyznaczeni do napisania Deklaracji Niepodległości. Jefferson, uznawany za głównego autora, spędził 17 dni na jej pisaniu i redagowaniu. Deklaracja została następnie poprawiona przez innych członków komitetu oraz Kongres. Chociaż 4 lipca 1776 roku to data przyjęcia Deklaracji, większość sygnatariuszy podpisała ją dopiero 2 sierpnia 1776 roku. John Hancock, przewodniczący Kongresu, złożył swój słynny duży podpis jako pierwszy, stając się symbolem odwagi i determinacji w walce o wolność.

Deklaracja i Prawa Człowieka
Deklaracja Niepodległości zawiera ważne zasady dotyczące praw człowieka i równości. Fragment “We hold these truths to be self-evident, that all men are created equal” stał się fundamentalnym elementem amerykańskiej filozofii politycznej i inspiracją dla wielu ruchów na rzecz praw obywatelskich na całym świecie.

Symbolika i obchody
Pierwsze obchody Dnia Niepodległości miały miejsce 4 lipca 1777 roku, kiedy to w Filadelfii odbył się uroczysty pokaz sztucznych ogni, parada i koncert. w tej chwili Dzień Niepodległości obchodzony jest w całych Stanach Zjednoczonych z pokazami fajerwerków, paradami, koncertami, grillami i piknikami. Symbolami tego dnia są amerykańska flaga, patriotyczne piosenki oraz dekoracje w czerwono-biało-niebieskie barwy.

Tradycje związane z Dniem Niepodległości
◘ Parady – obchody Dnia Niepodległości rozpoczynają się zwykle od lokalnych parad, które przemierzają ulice miast i miasteczek na całym terenie USA. Uczestnicy parad często noszą stroje patriotyczne, a zespoły marszowe, wojskowe i cywilne prezentują się z dumą.
◘ Pokazy fajerwerków – wieczorem 4 lipca niebo nad amerykańskimi miastami rozświetlają kolorowe fajerwerki. Pokazy te są jednym z najbardziej oczekiwanych elementów obchodów i gromadzą tłumy ludzi na plażach, w parkach i w innych publicznych miejscach.
◘ Grillowanie i pikniki – 4 lipca to także okazja do spotkań rodzinnych i przyjacielskich na świeżym powietrzu. Amerykanie często organizują pikniki, na których grillują kiełbaski, burgery i inne przysmaki, a także delektują się pysznymi deserami w barwach narodowych.
◘ Dekoracje w barwach narodowych – od początku lipca ulice, budynki i domy można zobaczyć przystrojone w czerwono-biało-niebieskie dekoracje. Flagi USA, girlandy, balony i inne ozdoby przypominają o patriotyzmie i jedności narodowej.

Ciekawostki
◘ John Adams i Thomas Jefferson – obydwaj byli sygnatariuszami Deklaracji Niepodległości i późniejszymi prezydentami USA. Zmarli w 50. rocznicę podpisania Deklaracji, 4 lipca 1826 roku.
◘ W chwili ogłoszenia niepodległości populacja amerykańska liczyła około 2,5 miliona osób. Dziś liczba ta przekracza 330 milionów.
◘ Deklaracja Niepodległości po raz pierwszy publicznie została odczytana 8 lipca 1776 roku na dziedzińcu budynku Pennsylvania State House (obecnie Independence Hall) w Filadelfii.
◘ Jedyne dwie oryginalne kopie Deklaracji Niepodległości, które zostały podpisane 2 sierpnia 1776 roku, są przechowywane w Archiwum Narodowym w Waszyngtonie, D.C. i w Muzeum Stanowym Massachusetts w Bostonie.
◘ Hymn narodowy Stanów Zjednoczonych, “The Star-Spangled Banner”, ma swoje korzenie w wojnie brytyjsko-amerykańskiej w latach 1812-1814. Słowa hymnu zostały napisane przez Francisa Scotta Keya w 1814 roku, a melodia pochodzi z brytyjskiej pieśni ludowej.
◘ Grillowanie jest nieodłącznym elementem obchodów 4 lipca. Według Narodowego Stowarzyszenia Kiełbasek (National Hot Dog and Sausage Council), Amerykanie spożywają około 150 milionów hot dogów podczas obchodów tego święta.

Idź do oryginalnego materiału