Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Uroczyste obchody we wsi Węgry (gm. Żórawina)

10 miesięcy temu

– Nie możemy nigdy zapomnieć o naszej przeszłości, ofiarach i okrucieństwie niemieckiego najeźdźcy, mówił Jan Żukowski, wójt gminy Żórawina (PSL) i gospodarz tegorocznych obchodów Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej.

Ustanowione w 2017 święto obchodzone jest 12 lipca – w rocznicę masakry dokonanej przez niemiecką policję i żandarmerię na mieszkańcach wsi Michniów (12 – 13 lipca 1943). Ludność położonej w gminie Suchedniów (woj. Świętokrzyskie) wsi aktywnie wspierała Wojsko Polskie i ruch oporu już od września 1939. 12 lipca 1943 Niemcy częściowo spalili wieś. Tej samej nocy oddział AK pod dowództwem por. Jana Piwnego „Ponurego” zaatakował pełen Niemców pociąg relacji Kraków – Warszawa. Spowodowało to kolejną masakrę ludności wsi.
Wydarzenia znane jako „pacyfikacja Michniowa” pochłonęły życie co najmniej 205 mieszkańców wsi, w tym blisko 50 dzieci.

W uroczystościach we wsi Węgry (gm. Żórawina) udział wzięli m.in. Starosta Wrocławski Roman Potocki i członek Zarządu Powiatu Wiesław Zając, wicewojewoda dolnośląski Jarosław Kresa, Sekretarz Siechnic Barbara Kosterska, przedstawiciele Sejmiku Dolnośląskiego, organizacji kombatanckich i kresowych, działacze PSL oraz dzieci i młodzież ze szkół gminy Żórawina

Uroczystości odbyły się w asyście wojska – z zachowaniem pełnego ceremoniału i salwą honorową. Pod pomnikiem Wincentego Witosa złożono kilkadziesiąt wieńców i wiązanek.

Na koniec obchodów dzieci i młodzież przedstawiły patriotyczny i rozśpiewany program artystyczny.

W przyszłości we wsi Węgry stanąć ma pomnik upamiętniający Męczeństwo Wsi Polskiej.

Foto: WroclawskiPortal.pl

Idź do oryginalnego materiału