Dziś (4 lutego) obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem. O tym, jak ważne są badania rozmawiali specjaliści podzas konferencji prasowej. Lekarze apelują, by nie ignorować objawów i jak najszybciej kontaktować się z lekarzem. Czas ma znaczenie.
O tym doskonale wie pani Paulina Kleszcz, która borykała się z rakiem jelita grubego. Choroba była na tyle zaawansowana, iż dała przerzuty na wątrobę.
– Kieruję moje słowa do wszystkich, którzy noszą się z zamiarem wykonania badań. Proszę, nie krępujcie się, a przede wszystkim nie bójcie się! Ja jestem dowodem na to, iż naprawdę można wyjść z tak ciężkiej choroby. Przeszłam przez dwie operacje i udało się. Dziś odebrałam wyniki. Jestem zdrowa – opowiada pani Paulina.
Nowotwory narządów trawiennych, której leczeniem zajmuje się Klinika Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym, stanowią choćby 30 proc. wszystkich nowotworów złośliwych i niestety liczba chorych nieustannie rośnie.
– W naszej klinice jest możliwość przeprowadzenia szybkiej diagnostyki, jak i szybkiego leczenia. Skupiliśmy się przede wszystkim na trzech rodzajach nowotworów narządów trawiennych, które najczęściej występują i są obarczone największą śmiertelnością. Używamy do tego metody małoinwazyjnej, dzięki czemu pacjenci szybciej dochodzą do pełnej sprawności, szybciej wychodzą ze szpitala, a jeżeli jest taka potrzeba – szybciej podejmują leczenie uzupełniające we właściwym ośrodku onkologicznym – wyjaśnia dr n. med. Łukasz Nowacki, specjalista chirurgii ogólnej.
Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach to jedyne miejsce na mapie regionu, gdzie laparoskopowo przeprowadzane są resekcje trzonu i ogona trzustki z przyczyn onkologicznych oraz nieonkologicznych. W placówce wykonywane są również zabiegi resekcyjne głowy trzustki, czyli rozległe zabiegi, które realizowane są wiele godzin.
– Niestety, statystyki są bezwzględne. Uznaje się, iż w 2050 roku nowotwory złośliwe trzustki będą stanowiły jeden z trzech pierwszych miejsc zachorowalności na nowotwory złośliwe – podkreśla dr Nowacki.
90 proc. nowotworów żołądka stanowi rak. Jest to jeden z najczęstszych nowotworów występujących na świecie, również w Polsce.
– Rak żołądka u mężczyzn występuje na 5 miejscu zachorowalności, a u kobiet jest to około 10 miejsce. Rokowanie jest złe, ponieważ trudno zdiagnozować chorobę, a objawy są niespecyficzne. Są nimi ból nadbrzusza, uczucie pełności, zgaga, dopiero później następuje utrata masy ciała – podaje dr Paweł Zieliński, chirurg kliniki ogólnej.
W przypadku raka żołądka kielecka placówka również stara się wykonywać zabiegi metodą małoinwazyjną.
Podczas konferencji w związku z obchodami dzisiejszego dnia, Marek Bogusławski, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, podkreślał, iż w Polsce rocznie diagnozuje się ponad 430 tysięcy przypadków na 100 tysięcy ludności, a z roku na rok te dane są coraz gorsze. Z kolei nasze województwo jest w czołówce zachorowalności na nowotwory złośliwe.
- SWIATOWY DZIEN WALKI Z RAKIEM
- rak
- nowotwór
- wojewodzki szpital zespolony w kielcach