Dzisiaj – 5 maja – przypada Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, a także Dzień …

migranciwpolsce.pl 6 godzin temu


Dzisiaj – 5 maja – przypada Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, a także Dzień Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnościami.

Wiele osób z głębokim stopniem niepełnosprawności intelektualnej nie ma narzędzi do rzecznictwa o swojej sytuacji. Ich rzecznikami stają się zatem najbliżsi, często są to rodzice.

Nie ma skryptu, jak będąc bliskim osoby z niepełnosprawnością intelektualną dbać o jej godność, oddawać obszary sprawczości tam, gdzie są one możliwe, widzieć i pokazywać innym te cechy i kompetencje, które mogą ogromnie wzbogacić świat.

Sytuacji nie ułatwia to, iż niepełnosprawność intelektualna jest często postrzegana jako ta najbardziej wstydliwa. Nawet, gdy znamy konkretnych rodziców, którzy pełnią rolę rzeczników swoich dzieci z ogromnym szacunkiem i uważnością, nie chcemy ich oznaczać i wskazywać, ponieważ nie wiemy, czy sobie życzą, by mówić publicznie o niepełnosprawności intelektualnej ich córek i synów.

A przecież tak jak człowiekowi nie ujmuje wartości wada wzroku albo brak sprawnych nóg, tak samo nie ujmuje tego fakt, iż wolniej przetwarza informacje, nie operuje myśleniem abstrakcyjnym ani przyczynowo skutkowym czy ma duże trudności z komunikacją.
Zresztą iloraz inteligencji to bardzo niedoskonałe narzędzie. Jest wiele osób, którym w testach wychodzi bardzo niskie IQ, a są zabawne, uduchowione albo po prostu sprytne i wiele wnoszą do swojej społeczności.

Chcemy pokazywać, jak troszczyć się o rzecznictwo, samowyrażanie i godność osób z niepełnosprawnością intelektualną. Będziemy bardzo wdzięczni za głosy, historie, spostrzeżenia – zapraszamy do dzielenia się w komentarzach, wiadomościach lub pod mailem (może być anonimowo).

Na zdjęciu nasza Prezeska Olga Ślepowrońska w trakcie obozu, który wiele lat temu organizowała z osobami z niepełnosprawnością intelektualną w Sosnowym.

#niepełnosprawnośćintelektualna #samorzecznictwo #dzieńgodności #stopdyskryminacji




Żródło materiału: Stowarzyszenie MUDITA

Idź do oryginalnego materiału