Oranżeria Egipska – „Egipcjanka” będąca wizytówką Końskich zostanie wyremontowana. Powstanie tam placówka dla dzieci z niepełnosprawnościami.
Artur Mączyński, właściciel zabytkowego budynku informuje, iż w tej chwili realizowane są ustalenia z konserwatorem zabytków dotyczące planu remontu.
– Konserwator zaakceptował rozwiązania dotyczące stolarki a także wyburzenie wewnętrznych ścianek działowych. Musimy wykonać prace odkrywkowe, by sprawdzić w jakim stanie są fundamenty i dach.
Właściciel zapewnia, iż wizualnie Egipcjanka zostanie odświeżona, ale kolorystyka się nie zmieni.
– Kolorystyka zostanie taka jak jest, tylko wszystko zostanie odrestaurowane.
Podziały okien od strony południowej zostaną takie jak obecnie, jednak ciągle realizowane są ustalenia dotyczące materiałów i rozwiązań technicznych, ponieważ witryny są pochylone do wnętrza.
– Po remoncie obiekt będzie zaadaptowany na specjalną placówkę dla dzieci z niepełnosprawnościami, pomieści około stu osób. Egipcjanka jest częścią zabytkowego parku i nie może tu być ogrodzeń.
Jeżeli prace odkrywkowe pójdą zgodnie z planami właściciela, to oranżeria zostanie oddana do użytku we wrześniu 2025 roku.
Artur Mączyński jest też właścicielem Świątyni Greckiej, która znajduje się w sąsiedztwie oranżerii. W świątyni działa restauracja „Leliwa”. Nazwa odnosi się do herbu szlacheckiego Tarnowskich, którzy byli właścicielami zabytkowych budowli w Końskich.
Oranżeria Egipska powstała w XIX wieku. Projektantem był pochodzący z Włoch architekt Franciszek Maria Lanci. Oranżeria była pierwszym wzniesionym od podstaw obiektem jego projektu. Lanci, który nigdy nie był w Egipcie, zaczerpnął wzorce i detale z publikacji powstałych po wyprawie Napoleona, m.in. Description de l’Égypte.
W ostatnich latach gmina Końskie dzięki dofinansowaniu z funduszy europejskich i rządowych dokonała remontu zabytkowego zespołu parkowo-pałacowego wraz z Pałacem Małachowskich, dawną stolarnią, altaną. Egipcjanka to ostatni nieremontowany obiekt po północnej stronie drogi krajowej 42 w parku.