Wioska edukacyjna na Campusie Bemke w Kleczy Dolnej otwarta. Jak mówią pomysłodawcy przedsięwzięcia – to ma być „nowa przestrzeń edukacyjna dla dzieci, młodzieży, rodzin i społeczności lokalnej”.
niedzielę (12.01) odbyło się uroczyste otwarcie kompleksu – Wioski Edukacyjnej - na terenie historycznego Kopca koło Wadowic. Regularna działalność - zajęcia dla uczniów szkoły podstawowej, zajęcia pozalekcyjne oraz inne działania edukacyjne - zacznie się w nowych budynkach od początku lutego 2025.
Podczas otwarcia goście mieli okazję zwiedzić nowy obiekt oraz poznać jego funkcjonalności. Symboliczne przecięcie wstęgi zakończyło pierwszy etap rozbudowy infrastruktury Campusu Bemke.
Wioska Edukacyjna to przestrzeń edukacji i inspiracji, miejsce odkrywania i rozwijania pasji. W różnorodnych przestrzeniach edukacyjnych Wioski - w salach lekcyjnych, pracowniach plastycznej, chemicznej i nowoczesnej majsterkowni - MakerSpace - będą odbywały się lekcje oraz prowadzone będą zajęcia rozwijające zainteresowania dla dzieci, młodzieży oraz aktywności z udziałem społeczności lokalnej. W najbliższej przyszłości Wioska będzie służyła również uczestnikom wakacji organizowanych na Campusie. - komentuje Katarzyna Przybył-Tamowicz prezes Fundacji Campus Bemke.
Jak zapewnia pani prezes, to tutaj uczniowie, młodzież i dorośli już niedługo będą mogli uczyć się i uczestniczyć w różnych zajęciach oraz realizować własne projekty. Swoje miejsce znajdą tu całe rodziny.
W pracy z dziećmi i młodzieżą, kluczową rolę odgrywają rodzice, a ich zaangażowanie jest niezbędne w procesie edukacyjnym. Nowe przestrzenie Wioski będą sprzyjały prowadzeniu tutoringu i współpracy z rodzicami, a przez to większej integracji społeczności szkolnej – dodają przedstawiciele Campusu.
Nowo otwarte budynki zostały zaprojektowane z myślą o zrównoważonym rozwoju.
Architektura Wioski Edukacyjnej nawiązuje formą do tradycyjnego, regionalnego budownictwa (wiejskie chaty), wykorzystuje materiały ceramiczne (glina), jednocześnie korzysta z nowoczesnych technologii oraz materiałów budowlanych. Budynki kompleksu podzielone na strefy nauki, pracy i odpoczynku, spaja kameralny dziedziniec, tworząc razem harmonijną przestrzeń – mówią przedstawiciele Campus Bemke.
Kolejne etapy projektu to rewitalizacja budynku Collegium Marianum, który zachowa swój historyczny charakter oraz budowa infrastruktury na potrzeby sportu i działalności kulturalnej.
Planujemy budowę tzw. Budynku Centralnego, który zapewni kompleksowe wsparcie dla działalności edukacyjnej. W nowym budynku znajdzie się m.in. zaplecze sportowe (sala gimnastyczna), przestrzenie dla działalności społeczno-kulturalnej, a także sala teatralna – dodają w Campusie.
Co znalazło się na terenie Campus Bemke? Wybudowano tutaj 10 połączonych ze sobą budynków oraz szklarnia o łącznej powierzchni dydaktycznej 3,3 tyś m2. Całość jest w pełni przystosowana dla osób niepełnosprawnych. Budynki ocieplane są pompami ciepła i gazem ziemnym. Całość wybudowano w 17 miesięcy.