Dokładnie 8 stycznia 2020 roku elektroniczne recepty zostały na stałe wprowadzone do systemu opieki zdrowotnej w Polsce. Od tego momentu lekarze i inni specjaliści z uprawnieniami muszą wystawiać zlecenia na leki wyłącznie w wersji elektronicznej. Kto jeszcze może wystawić taki dokument podczas konsultacji online? Sprawdź!
Zgodnie z Ustawą z dnia 12 maja 2011 roku o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych elektroniczne recepty mogą być wystawione przez lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, pielęgniarki, położne, felczerów i starszych felczerów.
W jaki sposób pacjent może otrzymać elektroniczną receptę online?
W praktyce to prosty system, który ma na celu przyspieszenie procesu wydawania i realizacji recept. Dokument wystawiony przez uprawnionego specjalistę jest przekazywany przez oprogramowanie w gabinecie lekarskim do ogólnopolskiego systemu teleinformatycznego.
Następnie pacjent otrzymuje informacje o e-recepcie wraz z kodem na podany przez niego numer telefonu, adres e-mail lub w aplikacji mobilnej. Informacje na recepcie wystawionej przez Internet dotyczą:
- dawkowania;
- rodzaju przepisanych leków (ilość, skład leku recepturowego);
- data wystawienia dokumentu;
- data realizacji;
- dane lekarza wystawiającego receptę.
Dodatkowo e-recepta zawiera też specjalny kod, który pacjent musi podać w aptece celem jej realizacji. Bez tego farmaceuta nie będzie w stanie sprzedać przepisanych leków.
Jakie są terminy realizacji elektronicznych recept?
W Polsce termin realizacji wystawionej elektronicznej recepty nie może być dłuższy niż 365 dni od momentu jej wystawienia. Inne przepisy dotyczące realizacji e-recept wskazują na kilka terminów, w których można zrealizować zlecenia na leki w aptekach.
- 7 dni od daty wystawienia na antybiotyki w postaci środków do stosowania wewnętrznego i parenteralnego.
- 30 dni od daty wystawienia w przypadku standardowych recept, np. na środki ochrony zdrowia w przypadku przeziębienia i grypy. Termin do 30 ważności obowiązuje też w przypadku środków odurzających, substancji psychotropowych
i preparatów zawierających takie substancje wraz z prekursorami kategorii 1. - 120 dni od daty wystawienia na środki spożywcze specjalnego przeznaczenia, także te sprowadzane z zagranicy oraz na preparaty immunologiczne wytwarzane indywidualnie dla pacjenta.
Dodatkowo uprawione osoby mogą wystawić leki w ilości przeznaczonej do stosowania przez maksymalnie 360 dni (na podstawie podanego dawkowania). W przypadku pielęgniarek maksymalna liczba leków na recepcie może odpowiadać zapotrzebowaniu na 180 dni.
Artykuł napisany na podstawie źródeł:
- https://wszczecinie.pl/e-recepta-online-co-musisz-wiedziec-o-tym-rozwiazaniu/46688
- https://bp24.pl/artykul/recepta-online-warta/1211713
- https://rdn.pl/228049/recepta-przez-internet-czy-to-w-ogole-mozliwe/
- https://twojaslupca.pl/czy-mozliwe-jest-uzyskanie-l4-przez-internet/
- https://www.podkarpacielive.pl/pl/wydarzenia/40001,wizyty-lekarskie–uzyskaj-recepte-skierowanie-i-l4-online
– Materiał partnera