Urząd Miejski w Świdnicy poinformował o zakończeniu remontu elewacji teatru miejskiego w Świdnicy oraz przyległych kamienic. Kolejna duża inwestycja trwa we wnętrzach Świdnickiego Ośrodka Kultury.
– Prace rozpoczęto w lipcu 2024 roku, a wykonawca zgłosił gotowość do odbioru dwa miesiące przed planowanym terminem. Jako pierwszy podpisano protokół odbioru konserwatorskiego, co potwierdza, iż wszystkie działania przy zabytkowych elementach zostały zrealizowane zgodnie z założeniami. Pozostałe procedury odbiorowe są jeszcze w toku – informuje Magdalena Dzwonkowska z UM w Świdnicy.
Jak dodaje, poza budynkiem teatru renowacją objęto również elewacje kamienic przy ul. Wewnętrznej 2 oraz Rynek 37, 43 i 44. Zakres prac był szeroki i obejmował zarówno roboty budowlane, jak i specjalistyczne działania konserwatorskie. Wykonano m.in. prace murowe, tynkarskie, malarskie oraz konserwację zabytkowych detali architektonicznych. Odnowiono drzwi wejściowe, kratę prowadzącą do lapidarium, wymieniono stolarkę okienną, parapety, witryny, a także odrestaurowano balustrady oraz kraty okienne i drzwiowe. Częściowo wymieniono również pokrycie dachowe.
Prace objęły konserwację i renowację rzeźb kamiennych – Św. Nepomucena, Św. Floriana oraz Książąt Świdnickich – a także kamiennych portali i zabytkowej stolarki drzwiowej prowadzącej do Muzeum Dawnego Kupiectwa i Piwnicy Ratuszowej. W Kaplicy Ratuszowej, mieszczącej się w wykuszu budynku muzeum, odrestaurowano zabytkowe witraże. Odnowiono także przejście pomiędzy budynkami przy ul. Wewnętrznej 2 i 1–3.
Wykonawcą robót była firma Przedsiębiorstwo Budowlane SAWREM Sp. z o.o., Sp. k. z Wrocławia. Wartość inwestycji wyniosła 6 838 800 zł, z czego 90% zostało pokryte z rządowego dofinansowania.
W ramach drugiego etapu przebudowy teatru miejskiego przewidziano modernizację jego wnętrza. – Projekt przewiduje gruntowną modernizację sceny, widowni, pomieszczeń technicznych i sanitarnych. Obiekt zostanie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – m.in. poprzez przebudowę windy i likwidację barier architektonicznych dzięki pochylni. W planie jest także wymiana instalacji: elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, systemów sygnalizacji pożaru i alarmowej, wentylacji mechanicznej, centralnego ogrzewania oraz klimatyzacji – wyliczała wcześniej Magdalena Dzwonkowska, rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Świdnicy.
– Zmodernizowane zostaną kabiny operatorów, scena i proscenium, które zyskają nowe wyposażenie. Przebudowane będą sanitariaty – zwiększy się ich liczba, pojawi się także pomieszczenie dla matki z dzieckiem. Foyer i sala widowiskowa zostaną poddane nowej aranżacji i wyposażeniu. Liczba miejsc na widowni pozostanie bez zmian: 316, w tym dwa miejsca dla osób poruszających się na wózkach. Zakres prac został uzgodniony z Dolnośląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków – wskazywała Dzwonkowska.
Mimo uzyskanego dofinansowania koszty wyliczane przez oferentów znacznie przekraczały zakładaną przez miasto kwotę 18 mln 900 tys. zł. Rada Miejska zgodziła się na zwiększenie udziału środków z budżetu miasta. Realizację ostatecznie powierzono po powtórzonym przetargu spółce Mikor Inżyniering, która będzie musiała uporać się z powierzonym zadaniem do 30 maja 2026 roku. Koszt – 23 mln 511 tys. złotych.













































/opr. red./
fot. Michał Nadolski