

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, iż od 1 lipca leczenie endometriozy w Polsce będzie finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Ta ważna zmiana została zaprezentowana w niedzielę, 30 marca, na platformie X, gdzie podano również, iż projekt rozporządzenia dotyczący finansowania leczenia tej choroby przejdzie w kwietniu konsultacje społeczne.
Endometrioza, choroba charakteryzująca się rozrostem błony śluzowej macicy poza jej jamę, jest powszechnym, ale często niedocenianym problemem zdrowotnym, który dotyka miliony kobiet na całym świecie. Zjawisko to prowadzi do przewlekłego bólu i stanów zapalnych, które mogą poważnie wpływać na życie codzienne pacjentek, a także na ich płodność.
Ministerstwo Zdrowia podkreśla, iż prace nad standardem kompleksowej opieki nad pacjentkami z endometriozą są na ukończeniu. Zgodnie z zapowiedzią szefowej resortu zdrowia, Izabeli Leszczyny, systematyczna diagnoza i leczenie choroby staną się teraz bardziej dostępne dla kobiet w Polsce. Lekarze ginekologowie będą mogli lepiej monitorować stan pacjentek, a kobiety, które doświadczają silnych bólów miesiączkowych, będą mogły szybciej uzyskać pomoc.
Endometrioza to choroba, w której komórki endometrium, czyli błony śluzowej macicy, rozrastają się poza jej jamę, tworząc ogniska w różnych częściach ciała, takich jak jajniki, jajowody, a choćby jelita czy układ moczowy. Komórki te reagują na zmiany hormonalne, prowadząc do przewlekłego stanu zapalnego, który może powodować wewnętrzne krwawienia, ból oraz tworzenie blizn i zrostów.
Wielu kobietom, które cierpią na endometriozę, towarzyszy intensywny ból podczas menstruacji, a także ból w trakcie stosunków seksualnych. Współistniejące objawy to także ból w miednicy, problemy z oddawaniem moczu i wypróżnianiem, wzdęcia, nudności oraz trudności z zajściem w ciążę. Niestety, choroba często bywa nierozpoznana przez długi czas, co opóźnia rozpoczęcie odpowiedniego leczenia.
Zgodnie z informacjami Ministerstwa Zdrowia, leczenie endometriozy będzie nie tylko finansowane przez NFZ, ale także powstaną centra specjalizujące się w kompleksowej opiece nad pacjentkami. To duży krok naprzód w walce z chorobą, której objawy często są bagatelizowane, a sama diagnoza opóźniona.
Obchody dnia budowania wiedzy o endometriozie, które miały miejsce 30 marca, przypominają o konieczności edukacji na temat tej trudnej do zdiagnozowania choroby. Ministerstwo Zdrowia apeluje do kobiet, aby nie ignorowały objawów endometriozy i niezwłocznie zgłaszały się do lekarza ginekologa, szczególnie jeżeli doświadczają intensywnego bólu podczas menstruacji.
aś