Ennio Morricone – The Official Concert Celebration już w grudniu w Krakowie

2 lat temu

“Ennio Morricone – The Official Concert Celebration” to unikalne muzyczne widowisko stworzone przez legendarnego kompozytora. Produkcji powstałej z myślą o największych arenach koncertowych na świecie przewodzić będzie syn Artysty, Andrea Morricone. W programie wydarzenia nie zabraknie m.in. kultowych scen filmowych oraz niepublikowanych dotąd materiałów z udziałem Mistrza i jego wybitnych współpracowników. Pierwsza trasa koncertowa w historii obejmie kilkanaście państw w całej Europie, w tym również Polskę. Dźwięki Maestro zabrzmią 21 grudnia 2022 r. w krakowskiej TAURON Arenie Kraków. Bilety dostępne na www.eventim.pl/goodtaste i www.ebilet.pl.

Naszedł wreszcie czas, by oddać hołd największemu kompozytorowi muzyki filmowej w sposób szczególny – wyjątkowym wydarzeniem, któremu towarzyszyć będzie niespotykane dotąd muzyczne doświadczenie. Tuż po ogłoszeniu muzycznej emerytury w 2019 r., Ennio Morricone rozpoczął prace nad koncertem, upamiętniającym własne dziedzictwo muzyczne. Rok później, bo już w 2020 r., Mistrz ukończył proces twórczy.

W programie wydarzenia ukazany zostanie niepublikowany dotąd materiał filmowy prezentujący legendarnego kompozytora podczas pracy, a całość dodatkowo uzupełnią fragmenty wywiadów. Ponadto fani zmarłego Artysty zobaczą m.in. ikoniczne sceny klasyki kina i specjalne efekty świetlne. Multimedialna oprawa wydarzenia jedynie dopełni występ wieloletnich solistów Mistrza, którym na scenie towarzyszyć będzie chór i orkiestra symfoniczna pod batutą syna kompozytora, Andrei Morricone.

Przypomnijmy, iż Ennio Morricone zmarł 6 lipca 2020 r. w wieku 91 lat. Legendarny twórca skomponował ponad 500 partytur do produkcji filmowych i kinowych oraz ponad 100 wybitnych utworów muzycznych. Najważniejsze z nich – “Cinema Paradiso”, “One Upon a time in America”, ”The Good, The Bad and The Ugly”, “The Untouchable” i “The Mission” – zabrzmią podczas nadchodzącej, wyjątkowej trasy koncertowej. W latach 2014-2019 światowej sławy kompozytor zagrał 111 koncertów w największych salach koncertowych Europy przed publicznością liczącą ponad 800 000 widzów, co zaowocowało spektakularnymi przychodami ze sprzedaży biletów w wysokości 80 milionów euro.

To z pewnością będzie słodko-gorzkie doświadczenie. Z jednej strony oczywiście bardzo tęsknie za moim ojcem, z drugiej jednak to ogromny zaszczyt móc poprowadzić orkiestrę symfoniczną wraz
z chórem. Zagranie Jego fenomenalnej muzyki będzie wielkim i niezwykle emocjonalnym przeżyciem, dlatego z niecierpliwością oczekuję celebracji Jego osoby i twórczości wraz z fanami na całym świecie – podkreśla Andrea Morricone, zapowiadając nadchodzące muzyczne widowisko. Pełną rozmowę z Andreą Morricone można obejrzeć poniżej.

Podczas koncertu w Polsce, 21 grudnia w Tauron Arenie w Krakowie wystąpi Philharmonic Orchestra Flanders/Czeska Narodowa Orkiestra Symfoniczna oraz ponad 50-osobowy Chór Akademicki UAM. Maestro Andrea Morricone osobiście poprowadzi wszystkie koncerty z trasy.

Muzyka jest nieuchwytna, nie ma formy, jest jak sen: istnieje tylko wówczas, gdy jest wykonywana, nabierając kształtów w umyśle słuchacza Ennio Morricone.

– Możliwość koncertowania z Ennio przez blisko 7 lat to było prawdziwe, życiowe doświadczenie
i jednocześnie ogromny dar. Stworzyliśmy tę produkcję wspólnie, jeszcze za Jego życia mając świadomość, iż koncert będzie prezentowany z pełnym błogosławieństwem Ennio. Fani często pytali
o wydarzenie z fragmentami filmów. niedługo spełnimy te prośby z zachowaniem adekwatnego szacunku dla spuścizny Mistrza dodaje Floris Douwes, producent GEALive.

Wideo reportaż z wizyty w Rzymie Anny Puśleckiej dla TVN: Ennio Morricone i jego nieznane oblicze. Jaki prywatnie był kompozytor? – Dzień Dobry TVN

***

Andrea Morricone, dyrygent

Andrea Morricone od lat jest doskonale znany z pracy zarówno w roli dyrygenta, jak i kompozytora, którego twórczość czerpie ze wszystkich gatunków, od muzyki filmowej poprzez klasyczną czy współczesną aż po piosenki powstałe w wyniku muzycznych fuzji. Spośród licznych utworów syna legendardnego Artysty z pewnością można wyróżnić doskonale znany motyw przewodni “Love Theme” z filmu “Cinema Paradiso”. Muzyka skomponowana wspólnie z ojcem została doceniona przez krytyków i przyniosła obu artystom nagrodę BAFTA.

Jedno z ostatnich i niemniej znanych dzieł twórcy to z pewnością motyw przewodni World Expo 2015 – “La Forza Del Sorriso” zaśpiewany przez Andrea Bocielliego. Wyjątkowe wykonanie tego utworu miało miejsce w styczniu 2020 r. podczas spotkania Senatu i Kultury we Włoszech, gdy Andrea Morricone zaprezentował muzykę z filmu Cinema Paradiso przed swoim ojcem. Występ ten uświetnił uroczystość odebrania prestiżowej nagrody przez Ennio Morricone za całokształt twórczości.

GEALive, producent wydarzenia

Ton Olgers, Julia Krylova i Floris Douwes to trzon firmy GEALive – produkującej wydarzenia i dostarczającej kreatywną rozrywkę na żywo. Do najważniejszych projektów należą światowe trasy koncertowe wybitnego kompozytora Ennio Morricone, kooperacja z Graceland podczas projektu “Elvis Live on Screen” z orkiestrą symfoniczną i gościnnym udziałem Priscilli Presley w roli gospodyni wydarzenia, retrospektywa kariery hollywoodzkiego kompozytora Jamesa Newtona Howarda oraz pierwsza trasa koncertowa Giorgio Morodera – pioniera muzyki tanecznej, wielokrotnego zdobywcy Oscara oraz nagrody Grammy

Philharmonic Orchestra Flanders

The Philharmonic Orchestra Flanders została założona przez Johana Ryckena. Fundament orkiestry tworzą muzyczni przyjaciele, którzy dostarczają spektakularnych doświadczeń poprzez energię i pasję prezentowaną na scenie. O zasłużonej renomie orkiestry z ponad 20-letnią historią świadczy m.in. udział w licznych projektach w całej Europie i występy w wielu prestiżowych salach koncertowych, takich jak: Ziggo Dome w Amsterdamie, Arena de Genève w Szwajcarii czy and Lanxess Arena w Kolonii. Największą dumę przyniosła muzykom jednak kooperacja z ikonami światowej muzyki: Hansem Zimmerem, Timem Burtonem z muzyką Danny’ego Elfmana i oczywiście z Ennio Morricone w 2012 r.

Idź do oryginalnego materiału