Muzeum Ziemi Lubartowskiej i Lubartowskie Towarzystwo Regionalne dołączyło do akcji prowadzonej w różnych krajach Europy. Podczas Europejskich Dni Dziedzictwa wspominano lubartowskich regionalistów.
– Rok 2024 jest dla muzeum i regionalistów szczególny – jest to rok 80-rocznicy Powstania Warszawskiego, w którym zginął syn ostatniego właściciela dworku przy ul. Kościuszki (siedziba muzeum). Żyjąc po tych wydarzeniach w osamotnieniu, Stefan Werchracki przygarnął do siebie regionalistów i chcąc upamiętnić syna postanowił przekazać nieruchomość na potrzeby społeczników – regionalistów. Dzięki temu kilka lat po jego śmierci (1964 r) w tym budynku odbyło się otwarcie muzeum regionalnego – mówiła podczas spotkania Ewa Sędzimierz, dyrektor Muzeum Ziemi Lubartowskiej.
Podczas wydarzenia wspominano osoby związane z regionalizmem. Zaprezentowano też wydawane w ostatnich latach przez LTR publikacje związane z historia naszego miasta. Odwiedzono też groby regionalistów na cmentarzu parafialnym w ramach spacerku historycznego.
W części poetycko-muzycznej udział wzięły przedstawicielki Zarządu Lubartowskiego Towarzystwa Regionalnego i uczniowie Szkoły Muzycznej.
Obył się też finisaż wystawy lubartowskiego malarza i poety Marka Danielkiewicza.
(kw)