Eurowizja Week w Poznaniu – tydzień muzyki, historii i wspólnego kibicowania

4 godzin temu

Wydarzenia w ramach Eurowizja Week rozpoczęły się we wtorek, 13 maja o godz. 20:00 na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM przy ul. Fredry 10. To tam odbyła się wspólna transmisja pierwszego półfinału Eurowizji 2025 oraz quiz o Polsce i Bałkanach w konkursie, zorganizowany z myślą o pasjonatach muzyki i historii.

Będziemy przez cały tydzień wspólnie kibicować Justynie Steczkowskiej, która wraca na eurowizyjną scenę po 30 latach. To występ, który zapowiada się wyjątkowo – mówi Adam Boch.

Justyna Steczkowska awansowała do wielkiego finału, co spotkało się z ogromnym wybuchem euforii widzów.

W środę, 14 maja, Eurowizja Week przeniesie się na Wydział Anglistyki przy ul. Grunwaldzkiej, gdzie odbędą się warsztaty artystyczne i quiz wiedzy o historii Eurowizji. Nie zabraknie dekoracyjnych akcentów i okazji do twórczej ekspresji w duchu eurowizyjnego przepychu.

Kulminacją tygodnia będzie sobotni wielki finał – 17 maja od godz. 19:00, również na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej. Uczestnicy wysłuchają wykładu o historii Eurowizji, wezmą udział w panelu dyskusyjnym i oczywiście wspólnie obejrzą transmisję koncertu finałowego, który tradycyjnie zakończy emocjonujące głosowanie międzynarodowe.

Adam Boch podkreśla, iż Eurowizja to nie tylko show – to blisko 70 lat historii Europy, pełnych symbolicznych momentów i kulturowych przełomów. Przypomina m.in. o portugalskiej piosence z 1974 roku, która stała się sygnałem do rozpoczęcia rewolucji goździków i demokratycznych przemian.

To wydarzenie o wymiarze społecznym i symbolicznym. Przewinęły się przez nie takie gwiazdy jak ABBA czy Céline Dion – to kawałek historii popkultury i Europy w pigułce – mówi Boch.

Tegoroczny polski występ budzi wyjątkowe emocje – Justyna Steczkowska po raz drugi reprezentuje Polskę dokładnie 30 lat po swoim debiucie w Dublinie. Wówczas była jedną z najmłodszych uczestniczek. Teraz wraca z dopracowaną propozycją muzyczną i ogromnym doświadczeniem scenicznym.

Z relacji dziennikarzy wynika, iż każdy szczegół jej występu w Bazylei został pieczołowicie dopracowany. Mamy realne szanse na finał, a później – wszystko jest możliwe – komentuje Boch.

Wszystkie wydarzenia w ramach Eurowizja Week są bezpłatne i kierowane do środowiska akademickiego, ale otwarte również dla wszystkich zainteresowanych. W ubiegłym roku udział w nich wzięło ponad 200 osób. Organizatorzy liczą, iż w tym roku uda się powtórzyć (lub przebić) ten sukces.

Idź do oryginalnego materiału