Ewa Pilarska-Banaszak tegoroczną laureatką Królika – Nagrody Kulturalnej Miasta Gniezna!

1 tydzień temu

Gala finałowa Festiwalu Fyrtel organizowanego przez Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna co roku jest okazją, by wyróżnić ludzi działających w gnieźnieńskiej kulturze.

Medal Królewski, nowe wyróżnienie przyznawane z okazji zbliżającego się jubileuszu Gniezno2025 z rąk Prezydenta Michała Powałowskiego odebrali Andrzej Janka oraz Dawid Jung.

Certyfikat Króliczej Łapy, przyznawany przez Kapitułę Królika, dla inicjatyw kulturalnych, które w sposób istotny promują Miasto Gniezno, otrzymała społeczność Latarnii na Wenei.

Jednak najważniejszym wyróżnieniem wieczoru był bez wątpienia Królik, czyli Nagroda Kulturalna Miasta Gniezna! Przyznawany jest on przez członków Kapituły, w skład której wchodzą dotychczasowi laureaci. Tym razem piękna statuetka trafiła do Ewy Pilarskiej-Banaszak.

Wyróżniona artystka jest absolwentką altówki i altówki historycznej na Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz muzykologii UAM. Współpracuje z zespołami specjalizującymi się w historycznym wykonawstwie muzyki, m.in. z Wrocławską Orkiestrą Barokową, Orkiestrą Fundacji Akademii Muzyki Dawnej w Szczecinie czy orkiestrą Accademia dell’Arcadia. Uczestniczyła w kursach mistrzowskich oraz jest twórczynią zajęć umuzykalniających dla niemowląt i małych dzieci, zajmuje się też działalnością badawczą.

Ma na swoim koncie liczne koncerty, m.in. w Filharmonii Berlińskiej, Narodowej i Szczecińskiej oraz płyty, w tym krążek nominowany do nagrody Fryderyka nagrany z Wrocławską Orkiestrą Barokową. Jest laureatką stypendium w dziedzinie kultury Marszałka Województwa Wielkopolskiego (2021), Młoda Polska (2022) oraz stypendium twórczego Miasta Poznania (2022). Jest także Prezeską Stowarzyszenia HALO!

W roku 2022 otrzymała stypendium kulturalne Miasta Gniezna im. Sławomira Kuczkowskiego dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury oraz opieką nad zabytkami. Jest pomysłodawczynią i liderką muzycznego projektu Capella Musica Gnesnensis, czyli zespołu instrumentalnego specjalizującego się w wykonawstwie historycznym.

Capella zaprezentowała się już gnieźniankom i gnieźnianom na wielu koncertach. Zespół współpracuje z muzykami, którzy posiadają ogromną wiedzę i doświadczenie, często zdobyte na renomowanych zagranicznych uczelniach. Grają oni na kopiach instrumentów z XVIII i XIX wieku co sprawia, iż ich wykonania muzyki są zbliżone do tego, jak brzmiał ten repertuar gdy był tworzony.

Idź do oryginalnego materiału