Bezpieczne piaskownice? Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologicznej w Łomży ma głos. (Cześć pierwsza)

16/04/2024 16:48

Zbliżają się coraz cieplejsze miesiące. Dzieci chętnie będą korzystały z piaskownic. Czy zabawa w nich jest bezpieczna? Na to pytanie odpowiada Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologicznej (PSSE) w Łomży.

- Piaskownice są bardzo dobrym miejscem zabaw dla dzieci. Niestety - biorąc pod uwagę stan sanitarny i porządkowy placów zabaw - mogą stanowić zagrożenie dla ich zdrowia. Poprzez piasek możemy zarazić się chorobami zakaźnymi i pasożytniczymi – wyjaśnia Julia Olszewska, rzecznik prasowy Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej (PSSE) w Łomży

W piaskownicach mogą występować bakterie, grzyby, pierwotniaki i pasożyty, które wywołują choroby, np. salmonellozy, grzybice skóry i paznokci, toksokarozę, toksoplazmozę czy glistnice.

Kontrola wymiany piasku i jego czystości

Państwowa Inspekcja Sanitarna w ramach sprawowania nadzoru sanitarnego, kontroluje piaskownice zarówno ogólnodostępne w przestrzeni publicznej (w parkach, na osiedlowych placach zabaw), jak również na terenach przedszkoli, żłobków i innych form opieki nad dziećmi.

Kontrola stanu piaskownic polega na:

- kontroli wymiany piasku (co najmniej na początku sezonu i w trakcie jego trwania)

- sprawdzeniu ogólnej czystości piasku, zwłaszcza pod kątem obecności odchodów zwierząt

- sprawdzeniu czy piaskownice są zabezpieczane przed dostępem zwierząt.

- Kontrole ogólnodostępnych piaskownic prowadzone są głównie z sezonie wiosenno-letnim. Z kolei kontrole piaskownic na terenie placówek oświatowych obywają się każdorazowo podczas kontroli kompleksowej obiektu – informuje Julia Olszewska i dodaje: – W 2023 r. PSSE w Łomży prowadziła akcję „Bezpieczny plac zabaw”, w ramach której skontrolowano 54 place zabaw w placówkach oświatowych na terenie Łomży i powiatu łomżyńskiego. Nie stwierdzono nieprawidłowości dotyczących niewłaściwego stanu sanitarno-higienicznego piaskownic.

 

Kto jest zobowiązany do wymieniania piasku w piaskownicy

Prawo budowlane mówi, że piaskownice należą do grupy obiektów małej architektury. W świetle tych przepisów odpowiedzialność za ich utrzymywanie ponosi właściciel lub zarządca, który ma obowiązek poddawać powyższe obiekty okresowej kontroli.

- Ponadto właściciel, posiadacz lub zarządzający nieruchomością są obowiązani utrzymywać ją w należytym stanie higieniczno-sanitarnym w celu zapobiegania zakażeniom i chorobom zakaźnym – zauważa Julia Olszewska.

Zasłanianie piaskownic jest ważne

Właściciele publicznych placów zabaw, czyli m.in. urzędy miast, gmin, szkoły, przedszkola, a także spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, powinni zabezpieczać piaskownice przed zanieczyszczeniem oraz regularnie wymieniać piasek. Stałe zabezpieczanie piaskownic poprzez np. ogradzanie terenów zabaw lub piaskownic, zasłanianie piaskownicy na noc i w innych okresach jej nieużytkowania, ma przede wszystkim służyć niedopuszczeniu do zanieczyszczenia piaskownicy i piasku przez psy, koty, ptaki oraz inne zwierzęta, a także chronić przed innymi zagrożeniami mogącymi pogorszyć stan sanitarny piasku.

Obowiązek wymiany piasku w piaskownicach wynika z potrzeby zminimalizowania zagrożenia chorobami pasożytniczymi, odzwierzęcymi, zakaźnymi.

Co najmniej dwa razy w roku

- Wymiana piasku w piaskownicach powinna odbywać się co najmniej raz przed oraz w trakcie sezonu letniego, a także każdorazowo po stwierdzeniu w nim obecności widocznych zanieczyszczeń (odpadów, odchodów zwierzęcych i innych) stwarzających zagrożenie dla zdrowia ludzi, szczególnie dzieci, z uwagi na ich słabo rozwinięty układ odpornościowy – informuje Julia Olszewska.

W celu zabezpieczenia dziecka przed odzwierzęcymi chorobami pasożytniczymi rodzice oraz wychowawcy przedszkolni powinni zwracać uwagę na to, aby dzieci nie wchodziły do piaskownicy z cukierkami i gumami do żucia, nie jadły podczas zabawy w piaskownicach, a po opuszczeniu piaskownicy dokładnie myły ręce i twarz.

 

W kolejnym tekście napiszemy jak łomżyńskie spółdzielnie mieszkaniowe dbają o piaskownice i czystość znajdującego się tam piasku. 

Reklama
Portal mylomza.pl

Źródło: PSSE Łomża / Aktualizacja: 16/04/2024 17:21

Komentarze opinie

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów do artykułu: Bezpieczne piaskownice? Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologicznej w Łomży ma głos. (Cześć pierwsza). Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty, zgłoś go za pomocą linku "zgłoś".

  • Wandzia - niezalogowany 2024-04-16 20:49:54

    trzeba by w piaskownicy wymieniać piasek codziennie, bo w nocy przyjdą koty i nasrają

  • Rodzic - niezalogowany 2024-04-17 00:12:57

    Spółdzielnie raczej średnio dbają o place zabaw w ogóle... sprzęty często wymagają naprawy/dokręcenia śrub/nasmarowania żeby nie piszczało itp... i dopóki rodzice nie zgłoszą problemu, to nikt tego nie sprawdza niestety.... a piasek wymieniany raz na 2-3 lata, już nie mowa o zasłanianiu piaskownicy na noc...


Ostatnie video - filmy na myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama