Zastrzyki przeciwzakrzepowe – na czym polega ich działanie?

18/04/2024 07:50

Stosowanie leków przeciwzakrzepowych jest zalecane w wielu sytuacjach. Najczęściej z takiej formy kuracji korzystają pacjenci cierpiący na żylną chorobę zakrzepowo-zatorową, czyli zakrzepicę. Jest ona bardzo podstępna, ponieważ w początkowym okresie może nie dawać żadnych objawów. Jak działają leki przeciwzakrzepowe?

Leki przeciwzakrzepowe są stosowane jedynie w uzasadnionych przypadkach. Mają one za zadanie zmniejszyć ryzyko powstawania skrzeplin wewnątrz naczyń krwionośnych u pacjentów, u których ryzyko wystąpienia zakrzepu jest wysokie. Zastrzyki przeciwzakrzepowe to iniekcje z substancji rozrzedzających krew, które są podawane podskórnie. Na czym dokładnie polega leczenie?

Zastrzyki przeciwzakrzepowe – co warto o nich wiedzieć?

Gdy lekarza zaproponuje Ci zastrzyki przeciwzakrzepowe, nie musisz się ich obawiać. Jest to bardzo bezpieczna forma terapii, która wykazuję dużą skuteczność w zapobieganiu powstawania niebezpiecznych zakrzepów. W wielu przypadkach pacjent może sam wykonać iniekcję w domowych warunkach. Zastrzyk podaje się w ścianę przednio-boczną brzucha, najlepiej na zmianę, czyli raz po prawej, a raz po lewej stronie.

Substancje rozrzedzające krew zwierają heparyny drobnocząsteczkowe, które hamują wytwarzanie trombiny – substancji powodującej krzepnięcie krwi oraz neutralizują trombinę  już wytworzoną. Zastrzyki przeciwzakrzepowe mogą być stosowane profilaktycznie lub w leczeniu takich chorób jak:

  • żylna choroba zakrzepowo-zatorowa,
  • zakrzepica żylna,
  • ostra zatorowość płucna,
  • niedawno przebyty zawał serca.

Ryzyko wystąpienia zakrzepów jest również bardzo wysokie u osób przebywających w szpitalu lub takich, które po dłuższym pobycie zostały wypisane do domu.

Jak długo przyjmować zastrzyki przeciwzakrzepowe?

Zastrzyki przeciwzakrzepowe są dostępne wyłącznie na receptę. W ramach kuracji lekarz może przepisać Ci Fraxiparine, Neoparin, Clexane, Fragmin lub Fraxodi. Wszystkie te produkty zawierają heparynę drobnocząsteczkową i występują w postaci roztworu do wstrzykiwań, w gotowych do użycia ampułkostrzykawkach.

Dawkowanie leku jest uzależnione od masy ciała, wiek i rodzaju schorzenia. Preparat podawany jest raz na dobę lub dwa razy: rano i wieczorem. Dawkowanie każdorazowo jest ustalane przez lekarza i pod żadnym pozorem nie można go modyfikować. Zastrzyki przeciwzakrzepowe stosowane w celach profilaktycznych zwykle są przepisywane na 7-10 dni. W trudniejszych przypadkach kuracja może trwać dłużej. Wówczas pacjent powinien regularnie odbywać wizyty kontrolne u swojego lekarza.

Czy wiesz, że problemy z ciśnieniem mogą nasilać się wraz z wiekiem? Dowiedz się więcej!

Choć zastrzyki przeciwzakrzepowe są stosunkowo bezpieczne i wykazują dużą skuteczność, to jednak mogą też powodować nieprzyjemne skutki uboczne w postaci krwiaków, obrzęków, krwotoków lub reakcji alergicznej. Wszelkie niepokojące objawy należy niezwłocznie zgłosić lekarzowi prowadzącemu. Wówczas specjalista jeszcze raz sprawdzi Twój stan zdrowia i zaproponuje Ci inną metodę leczenia.

 

 

materiał płatny

Reklama

Komentarze opinie

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów do artykułu: Zastrzyki przeciwzakrzepowe – na czym polega ich działanie?. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty, zgłoś go za pomocą linku "zgłoś".

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na eGarwolin.pl




3..