wroclaw.pl strona główna Sport i rekreacja we Wrocławiu – najświeższe wiadomości Sport i rekreacja - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 23:15

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Sport i rekreacja
  3. Rekreacja we Wrocławiu
  4. Aktywnie w mieście i okolicach
  5. Startuje Rowerowy Maj. O co chodzi w tej zabawie?
Kliknij, aby powiększyć
Spotkanie informacyjne o Rowerowym Maju w SP 84 we Wrocławiu, 25 kwietnia 2024 fot. Grzegorz Rajter
Spotkanie informacyjne o Rowerowym Maju w SP 84 we Wrocławiu, 25 kwietnia 2024

Rowerowy Maj 2024 wystartował! We wrocławskiej odsłonie Rowerowego Maja 2024 weźmie udział ponad 30 tysięcy dzieci ze szkół podstawowych i przedszkoli. Zabawa zaczyna się właśnie teraz, czyli po majówce. Cel: promocja aktywności sportowej i zdrowego stylu życia.

Reklama

Na czym polega Rowery Maj? Dzieci i nauczyciele z podstawówek i przedszkoli zbierają naklejki (taka forma punktów) za dojeżdżanie na lekcje rowerem, hulajnogą, rolkami lub deskorolką. Najbardziej aktywne placówki, klasy i grupy dostają nagrody. Proste i pożyteczne!

Rowerowy Maj, poprzez zabawę połączoną z elementami rywalizacji, popularyzuje rower jako środek transportu do szkoły, uczy dobrych i zdrowych nawyków, które utrzymują się również po zakończeniu kampanii. Rowerowy Maj skutecznie zmienia okolice szkół  i przedszkoli na bardziej bezpieczne i przyjazne rowerzystom, zmniejszając liczbę samochodów dowożących dzieci i motywując samorządy do inwestycji prorowerowych.
Anna Sobieska, koordynatorka akcji z SP 16 we Wrocławiu

Jedzie Lena, jej dwaj bracia, no i tato

Na kilka dni przed startem tegorocznej edycji było spotkanie zapowiadające w podstawówce przy Górnickiego. Nie zabrakło uczniów na hulajnogach i rowerach. Dzieci stanęły przed radiowymi mikrofonami. — My to jeździmy rodziną cały rok. Jadę ja i moi dwaj bracia, no i tato — opowiadała 9-letnia Lena. — Najpierw do przedszkola z Brunkiem, a potem do szkoły. Rowery przypinamy do ogrodzenia. Tata mówi, że jak zdam na kartę rowerową, to będę mogła sama rowerem wracać.

Lenie i pozostałym dzieciakom życzymy powodzenia! Zabawa zaczyna się po majówce. — Co ważne, połknięty w maju rowerowy bakcyl pozostaje z dzieciakami na dłużej — zauważa dyrektorka Biura Zrównoważonej Mobilności UM Wrocławia, Monika Kozłowska-Święconek. — Widzimy to pod szkołami aż do początku wakacji. Drugim bardzo pozytywnym aspektem jest to, że w tym czasie na rowery i hulajnogi przesiadają się również rodzice, co także obserwujemy rano pod placówkami.

W tym roku do kampanii przyłączyło się 146 szkół i przedszkoli, w tym SP 84 z Górnickiego (5. miejsce w edycji 2023). — Wygrane pieniądze w poprzednich latach w całości poszły na stojaki rowerowe, ale też specjalne stojaki na hulajnogi, a nawet ścienne wieszaki na deskorolki — wymienia dyrektor, Rafał Just. — Do tego zainwestowaliśmy w monitoring, a w moim gabinecie jest bezpłatny i strzeżony parking rowerowy dla tych, którzy zapomnieli kłódek rowerowych.

Skoro o tym mowa…

Jakie nagrody w Rowerowym Maju 2024?

  • I miejsce (podstawówki): 5000 zł
  • II miejsce (podstawówki): 4000 zł
  • III miejsce (podstawówki): 3000 zł
  • I miejsce (przedszkola): 7000 zł
  • II miejsce (przedszkola): 5000 zł
  • III miejsce (przedszkola): 3000 zł

Nagradzane są również klasy i grupy przedszkolne. — W tym roku zmieniliśmy formułę, odchodząc od nagród rzeczowych, a w ich miejsce proponując ciekawe atrakcje od partnerów akcji. Ponad 30 instytucji wsparło kampanię zaproszeniami, voucherami i zniżkami. W tym miejscu pragniemy serdecznie podziękować wszystkich firmom, które aktywnie przyłączyły się do promowania aktywnej mobilności we Wrocławiu — dziękuje Urszula Jagielnicka z miejskiego zespołu odpowiadającego za rozwój ruchu rowerowego.

Ponadto udział w Rowerowym Maju to dodatkowe punkty w ramach konkursu na najbardziej mobilnie aktywną szkołę we Wrocławiu, który rozstrzygany jest na początku kolejnego roku szkolnego.

Liczby nie kłamią – Rowerowy Maj na całego!

Kampania jest ogólnopolska. Biorą w niej udział różne miasta. Każde ma osobną odsłonę. Od tego roku Wrocław oraz pozostałe partycypują w kosztach organizacji. Do tej pory płacił tylko Gdańsk.

Wrocław przyłączył się do kampanii w 2016 roku i od tamtej pory cieszy się ona rosnącą popularnością:

  • 2016: 3996 uczestników z 24 placówek;
  • 2019: 13196 uczestników z 47 placówek;
  • 2022: 25279 uczestników ze 114 placówek;
  • 2023: 29172 uczestników ze 133 placówek.

Podsumowanie Rowerowego Maja 2023 – tutaj.

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl