REJS stawia na kształcenie

25/04/2024 18:56

Na najczęściej zadawane pytania podczas spotkań z doradztwa zawodowego z rodzicami dzieci klas ósmych szkół podstawowych odpowiadają Katarzyna Ziułkowska, Iwona Kurkowska z zespołu HR firmy REJS oraz Paweł Gąsiorowski – koordynator praktycznej nauki zawodu.

Czy firma REJS prowadzi praktyczną naukę zawodu dla uczniów szkół branżowych?

– PG: Tak i to od wielu lat. Absolwenci szkoły branżowej, wcześniej zawodowej, którzy uczyli się zawodu w naszej firmie, są doskonałymi fachowcami w swoich dziedzinach, często zostają pracownikami wydziałów, w których zdobywali doświadczenie.

Jakie są korzyści z praktycznej nauki zawodu w firmie REJS?

– KZ: Jest ich bardzo wiele, ale zacznę od tego, że w obecnych czasach nauka w szkole branżowej i praktyczna nauka zawodu, która jest częścią programu nauczania, stanowią dużą przewagę w skutecznym poszukiwaniu pracy. Dobry fach w ręku daje więcej możliwości na znalezienie dobrej i godnej pracy. Tak się składa, że oferujemy naukę zawodów, które są deficytowe na rynku pracy, nie tylko lokalnym, ale także krajowym. Rozwój technologii powoduje, że przedsiębiorstwa automatyzują swoje procesy, urządzenia są coraz bardziej cyfrowe, oparte na algorytmach, przez co poszukiwane są inne umiejętności wśród pracowników niż jeszcze kilka lat temu. Praca produkcyjna także staje się coraz lżejsza, wiele prac, które były wcześniej wykonywane ręcznie, teraz zastępują maszyny cyfrowe. Nasza firma od lat wpisuje się w te trendy. Posiadamy bardzo nowoczesny park maszyn, jeden z bardziej nowoczesnych w Europie. Dlatego wśród osób, których poszukujemy do pracy, najczęściej są operatorzy i operatorki maszyn wspomaganych cyfrowo. Tak więc podstawową korzyścią nauki zawodu w naszej firmie jest możliwość pracy, ćwiczenia, zapoznania się z urządzeniami o wysokim poziomie zaawansowania, udziału w ciekawych projektach, rozwiązywania złożonych problemów produkcyjnych.

Jak firma wspiera rozwój młodocianych i pomaga im w budowaniu kariery zawodowej?

– PG: Wsparcie uczniów odbywających praktyczną naukę zawodu w naszej firmie jest dla nas bardzo ważne, priorytetowe. Analizowaliśmy skuteczność organizacji praktyk na przełomie ostatnich lat i wypracowaliśmy, jak nam się wydaje, najlepszy jak do tej pory schemat. Nad uczniami poszczególnych zawodów czuwają ich opiekunowie, którzy bezpośrednio przydzielają im wymagane programem nauczania zadania oraz oceniają postępy przyswajania wiedzy. Dodatkowo stworzyliśmy funkcję koordynatora praktyk, którą sprawuję, jest to całościowy nadzór nad realizacją praktyk, wspieram opiekunów, prowadzę dokształcanie uczniów z dziedzin, które sprawiają im trudności, np. rysunek techniczny, pilnuję także obecności.

– IK: Dodatkowo wspieramy naszych uczniów działaniami, które rozwijają ambicje i pokazują szerokie perspektywy zawodu. W ubiegłym roku uczniowie mieli okazję przyglądać się zmaganiom uczestników konkursu EuroSkills Poland, który odbywał się w Gdańsku. To wspaniały konkurs skierowany do uczniów i studentów, promujący umiejętności zawodowe. W bieżącym roku zachęcimy naszych uczniów do wzięcia udziału w eliminacjach krajowych w konkurencjach związanych z zawodami, których się uczą.

– KZ: Nauka w szkole branżowej często nie jest pierwszym wyborem uczniów, a szkoda, bo wybór szkoły branżowej skraca proces kształcenia do zawodu, nie jest także dla uczniów słabszych. Świat pokazuje jak ważne i potrzebne są umiejętności zawodowe, a zdobycie wykształcenia zawodowego może być tylko etapem do uzyskania wyższych kwalifikacji.

Jak wygląda ścieżka zawodowa w firmie REJS?

– KZ: Uczniowie po zakończeniu praktycznej nauki zawodu i zdaniu egzaminu kwalifikacyjnego mogą liczyć na zatrudnienie na umowę o pracę. Ścieżka awansu może przebiegać poziomo, gdzie pracownicy zostają operatorami bardziej zaawansowanych technologicznie maszyn lub pionowo, gdzie zostają brygadzistami, mistrzami lub kierownikami działów. Aby ubiegać się o stanowisko menadżerskie, należy posiadać co najmniej średnie wykształcenie, najlepiej techniczne. Do podnoszenia kwalifikacji zawodowych czy poziomu wykształcenia zachęcamy pracowników stosownymi programami wsparcia. Historie naszych pracowników dowodzą, że ukończenie szkoły zawodowej/branżowej może otwierać wiele możliwości rozwoju. Wśród naszej kadry zarządzającej są osoby, które rozpoczynały edukację w szkole zawodowej, następnie uzyskiwały tytuł technika, by zakończyć edukację na politechnice, na wydziałach mechanicznych czy elektrycznych. Wiele osób, które wybrały taką ścieżkę edukacji, jest teraz cenionymi dyrektorami działów i świetnymi fachowcami w zawodzie w naszej firmie.

W jakich zawodach firma REJS prowadzi nabór na praktyczną naukę zawodu?

– IK: Właśnie otworzyliśmy nabór na praktyczną naukę zawodu dla ślusarzy, operatorów maszyn skrawających, mechatroników, elektryków, stolarzy oraz mechaników pojazdów samochodowych. Oferujemy odpowiednie warunki do zdobywania cenionych umiejętności, opiekę doświadczonych opiekunów, nowoczesny park maszynowy. Ponadto dopłatę do biletu miesięcznego, dofinansowanie do szkoleń i kursów, premię za 100% obecności podczas nauki, prywatną opiekę zdrowotną w towarzystwie TU Zdrowie, urlop wypoczynkowy. Zapraszamy do śledzenia naszych mediów społecznościowych, gdzie zamieszczamy bieżące informacje.

(artykuł sponsorowany)

Reklama

Aktualizacja: 20/05/2024 14:24

Komentarze opinie

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów do artykułu: REJS stawia na kształcenie. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty, zgłoś go za pomocą linku "zgłoś".


Ostatnie video - filmy na Golub-cgd.pl




Reklama
Reklama
Reklama
..