Pływacy KKS Kalisz z medalami Mistrzostw Polski

26/04/2024 07:06

Dwa medale seniorskie i dwa w kategorii 19-23 lata zdobyli pływacy KKS Kalisz w pierwszym dniu Mistrzostw Polski w Kategorii Open i Młodzieżowców. To dorobek duetu Julia Maik, Piotr Ludwiczak

Pierwszy dzień zawodów odbywających się na pływalni Aqua Lublin rozpoczął się znakomicie dla Piotra Ludwiczaka. Pływak KKS Kalisz w eliminacjach 50 m stylem dowolnym był najlepszy, a – co ważniejsze – czas 22,23 sek. oznaczał, że wypełnił minimum na Mistrzostwa Europy 2024, które odbędą się w Belgradzie. Za nim finiszował utytułowany Konrad Czerniak (MKP Szczecin) także z czasem lepszym od wspomnianego minimum – 22,30 sek. Finał tej konkurencji rozgrzał publiczność i komentatorów. Obaj wspomniani zawodnicy popłynęli jeszcze szybciej niż w eliminacjach, a tym razem minimalnie szybszy był Czerniak, który uzyskał 22,20 sek., wyprzedzając o włos Piotra Ludwiczaka, który został wicemistrzem kraju z wynikiem 22,21 sek.

Bardzo udanie mistrzostwa rozpoczęła także Julia Maik. W eliminacjach wyścigu na 50 m stylem dowolnym podopieczna trenera Dominika Grudzińskiego zajęła piątą lokatę z czasem 26,04 sek. Najlepsza była Kornelia Fiedkiewicz z Juvenii Wrocław – 25,32 sek. Trzecie miejsce zajęła trzykrotna olimpijka rodem z Kalisza, także pływaczka Juvenii, Alicja Tchórz – 25,80 sek. Finał znów był popisem Kornelii Fiedkiewicz, która złoto zdobyła z rezultatem 25,30 sek. Kolejny sukces w swojej bogatej karierze osiągnęła Ala Tchórz, która wywalczyła srebrny medal – 25,40 sek. Jako trzecia przypłynęła inna doświadczona pływaczka, Anna Dowgiert (Warta Poznań) – 25,47 sek. Julia Maik ponownie była piąta, ale z lepszym czasem niż w eliminacjach – 25,70 sek. To oznaczało, że zawodniczka KKS zdobyła srebrny krążek w kategorii młodzieżowej.

Tego samego dnia rywalizowano także na 100 m stylem motylkowym. W tej konkurencji Julia Maik należała do ścisłego grona faworytek, co potwierdziła w eliminacjach, wygrywając je z czasem 1:00,30. Drugie miejsce zajęła jej główna rywalka do złota Wiktoria Piotrowska (AZS AWF Warszawa) – 1:00,64. W finale Wiktoria Piotrowska okazała się lepsza od pływaczki KKS, triumfując z wynikiem 58,48 sek. Julia została wicemistrzynią Polski seniorek i w kategorii młodzieżowej z czasem 59,38 sek. Brązowy medal zdobyła 17-letnia Flawia Komzol (UKS SMS Galicja Kraków), która czasem 59,95 sek. wypełniła minimum na Mistrzostwa Europy Juniorek w 2024 roku.

- Jest ok. – stwierdził krótko trener Dominik Grudziński – Piotrek zaliczył świetne starty na 50 m stylem dowolnym, Julka też zdobyła swoje medale, ale potrzebuje jeszcze trochę czasu, aby po ciężkim treningu w górach pływać jeszcze lepiej.

Mistrzostwa Polski potrwają do niedzieli, a kaliskich pływaków czekają kolejne starty.