Z okazji urodzin upiekli pokaźnych rozmiarów deser. Tak wygląda gigantyczna kremówka na cześć papieża Polaka

Po raz kolejny rzeszowska cukiernia przygotowała z okazji urodzin papieża Polaka gigantyczny deser. Z roku na rok wielkość kremówki jest coraz bardziej pokaźna. Do przygotowania ogromnego ciasta wykorzystano tony składników. Oto historia kremówki papieskiej - tej ogromnej i tej całkiem niewielkiej.

Karol Wojtyła jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych Polaków na całym świecie. Był polskim duchownym rzymskokatolickim, a przede wszystkim 264. papieżem i 6. Suwerenem Państwa Watykańskiego w latach 1978–2005. Po jego śmieci został uznany za świętego Kościoła Katolickiego. Jan Paweł II 18 maja 2023 roku świętowałby swoje 103 urodziny. Z tej okazji rzeszowska cukiernia przygotowała wyjątkowy deser. 

Zobacz wideo Paweł Kowal: "Wy chcecie zapisać Jana Pawła II do PiS". Terlecki odpowiedział: "Wstyd, panie Kowal"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kremówka papieska na cześć papieża Polaka. Rzeszów nie próżnuje

Cukiernicy z jednej z rzeszowskich cukierni przygotowali wielką papieską kremówkę z okazji 103. rocznicy narodzin Jana Pawła II. Ciasto mierzyło 103 metry i podzielone zostało na 14 tysięcy porcji, które następnie zostało rozdane wiernym po mszy w kościele Świętego Krzyża. Stało się to już co coroczną tradycją. Cyklicznie cukiernicy pieką ulubiony przysmak Karola Wojtyły w celu upamiętnienia rocznicy jego urodzin. Oprócz tego jest to też upamiętnienie wizyty z 1991 papieża w stolicy Podkarpacia. Z każdym kolejnym rokiem, długość kremówki wydłuża się o jeden metr.

Rok 2023 jest już 14 rokiem z kolei, kiedy cukiernicy przygotowują ciasto ku czci papieża Polaka. Zrobienie ogromnej kremówki wymagało od nich w tym roku wykorzystania dwóch ton składników. Produkcja rozpoczęła się już w środę, ponieważ ciasta francuskie wymaga wcześniejszego przygotowania, takiego jak chłodzenie czy wielokrotne składanie i rozwałkowywanie. Ponadto waniliowy krem został wzbogacony o rodzynki i rum. Kremówka ze względów logistycznych powstawała w dwóch różnych cukierniach.  

Historia papieskiej kremówki. Wszystko dzięki jednemu zdaniu Jana Pawła II

Kremówki papieskie są wykwintnym i pysznym deserem, który ma swoją własną historię. W Wadowicach obyczajem było samodzielne odwiedzenie po raz pierwszy najbardziej eleganckiego lokalu w mieście. Nie inaczej było w przypadku papieża Jana Pawła II, który o kremówkach wspomniał w jednym z najsłynniejszych zdań wypowiedzianych w Wadowicach, 16 czerwca 1999 roku. 

A tam była cukiernia. Po maturze chodziliśmy na kremówki. Żeśmy to wszystko wytrzymali, te kremówki po maturze

Ojciec Święty wypowiedział je podczas wizyty w swoim rodzinnym mieście, kiedy to słuchało go miliony ludzi. Dzięki temu też kremówka zyskała niesamowitą popularność, która została okrzyknięta przez pielgrzymów odwiedzających Wadowice "kremówką papieską".

Więcej o:
Copyright © Agora SA